Jesen i zima sa sobom donose hladan, suh zrak i temperaturne promjene koje mogu značajno utjecati na zdravlje kose. Tijekom ovih mjeseci, kosa je sklona isušivanju, pucanju i gubitku prirodnog sjaja, stoga je važno prilagoditi rutinu njege i zaštititi kosu od vanjskih uvjeta. Pravilna njega, zaštita od hladnoće i hranjiva prehrana ključevi su za očuvanje zdravlja kose čak i kada temperature padnu.
U nastavku vam donosimo nekoliko ključnih savjeta za očuvanje zdravlja i ljepote kose u vrijeme jesenskih i zimskih mjeseci.
Duboka hidratacija
Hladan zrak i grijanje u zatvorenim prostorima isušuju kosu i vlasište zbog čega ona gubi elastičnost i prirodni sjaj. Koristite bogate maske i regeneratore barem jednom tjedno kako biste dubinski nahranili kosu i spriječili pucanje. Maske s hidratantnim sastojcima poput arganovog ulja, kokosovog ulja, shea maslaca i proteina dubinski će obnoviti kosu i pomoći joj da zadrži vlagu. Također, prilikom pranja, fokusirajte regenerator na vrhove kose jer su oni najsuši i najosjetljiviji.
Reducirano pranje
Prečesto pranje kose može ukloniti prirodna ulja s vlasišta, što dovodi do suhoće. Tijekom jeseni i zime preporučljivo je prati kosu rjeđe, primjerice dva do tri puta tjedno, kako bi očuvala prirodnu hidrataciju. Ako vam kosa brzo postane masna, pokušajte koristiti suhi šampon kako biste produžili svježinu. Koristite blage šampone bez sulfata, koji neće dodatno isušiti kosu.
Pažljivo sušenje
Nagla promjena temperature može uzrokovati oštećenja kose. Izbjegavajte izlazak na hladan zrak s mokrom kosom jer to može dovesti do lomljenja vlasi. Umjesto toga, nježno osušite kosu ručnikom i koristite sušilo na niskoj temperaturi. Preporučljivo je kosu sušiti barem djelomično na zraku kako biste smanjili izloženost toplini. Koristite sprej ili kremu za zaštitu od topline ako koristite sušilo, peglu ili figaro.
Dodatna njega vlasišta
Hladno vrijeme može uzrokovati suhoću i perutanje vlasišta. Tjedni tretmani uljima za vlasište, poput ulja čajevca, ružmarina ili jojobe, pomoći će u očuvanju hidratacije i smiriti iritacije. Ulja stimuliraju cirkulaciju i hrane vlasište, što je posebno važno tijekom zimskih mjeseci. Savjet: Umasirajte nekoliko kapi ulja u vlasište prije pranja i ostavite da djeluje 15-30 minuta.
Zaštita kose od vanjskih utjecaja
Hladan zrak i vjetar mogu oštetiti vanjski sloj vlasi, uzrokujući suhoću i lomljivost. Nošenje kape, šešira ili marame može pomoći u zaštiti kose, ali pazite da materijali budu mekani i da ne uzrokuju trenje koje može dodatno oštetiti kosu. Ako nosite kapu, koristite svileni ili satenski šal ispod nje kako biste smanjili trenje i spriječili elektriziranje kose.
Izbjegavanje proizvoda s alkoholom
Mnogi proizvodi za oblikovanje sadrže alkohol koji dodatno isušuje kosu. Pokušajte koristiti proizvode bez alkohola i odaberite lagane formule koje će vašu kosu održati zdravom i hidratiziranom. Posebno izbjegavajte česte upotrebe pjena, lakova i gelova za kosu jer oni mogu dodatno pogoršati stanje suhe kose.
Redovito šišanje
Suhi zrak i trenje mogu uzrokovati ispucale vrhove, stoga je važno redovito šišati kosu svakih šest do osam tjedana. Ovo će osvježiti vašu frizuru i spriječiti daljnje pucanje vrhova. Možete zatražiti od frizera šišanje vrućim škarama koje zatvaraju vrhove i pomažu u očuvanju zdravlja kose.
Pravilna prehrana
Vanjska njega kose je važna, ali ne zaboravite da zdrava i sjajna kosa počinje iznutra. Prehrana bogata proteinima, omega-3 masnim kiselinama, cinkom, biotinom i vitaminima A, C i E pomoći će održavanju zdravlja kose tijekom zimskih mjeseci. Konzumacija dovoljno vode također je ključna za hidrataciju i zdravlje kose. Uključite orašaste plodove, avokado, ribu i lisnato povrće u svoju prehranu za optimalno zdravlje kose.