U središtu događanja 17 je renomiranih galerija iz Hrvatske, Slovenije, Francuske i Srbije koje će na prodaju ponuditi vrhunska umjetnička djela suvremene umjetnosti.

Osim što nas očekuje vrlo zanimljiv diskurzivni program, u Domu HDLU-a održat se i prodajna izložba 'Plati i nosi'.

Studenti Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu i mladi umjetnici, alumni sigurno će u ovo predblagdansko vrijeme razveseliti brojne koji su u potrazi za originalnim poklonom za pod bor. U želji za stvaranjem novih prilika za studente i umjetnike mlađe generacije, pokrenuta je prodajna izložba na kojoj sudjeluju studenti ALU Zagreb, te diplomirani umjetnici mlađe generacije.

Gabrijela Perak - Šmugnuh, 2024..jpg
Art Zagreb 

'Plati i nosi' omogućava kupnju suvremenih umjetničkih radova, autora čije vrijeme dolazi, ali i izravnu komunikaciju s mladim umjetnicima s ciljem uspostave trajnijih veza. 33 izlagača predstavit će se svojim radovima u mediju crteža, slike, skulpture i grafike.

Posjetitelji će moći na licu mjesta, po principu plati i nosi, po prihvatljivim cijenama, kupiti radove studenata i umjetnika mlađe generacije i biti sigurni da će doma odnijeti umjetninu iza čije selekcije stoji matična i najstarija likovna akademija u Hrvatskoj - ALU Zagreb.

Iva Japec 4.jpg
Art Zagreb 

Očekuje nas i Izložba '(Re)Forma binarnoga' nastala u sklopu praktikuma za povjesničare umjetnosti kojeg Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske u suradnji s Art Zagrebom provodi od 2021. godine. Ovogodišnja izložba naglasak stavlja na prva dva Wölfflinova para: linearnost i slikovitost te plohu i dubinu, kroz različita suvremena djela i tehnike i poziva na aktivno gledanje. Praktikum su mentorirali DPUH, Krunoslav Kamenov, Ivana Mance Cipek, Martina Petrinović i Art Zagreb.

Bogat diskurzivni program sastoji se od panela i predavanja koji će otvoriti brojne goruće teme o tržištu umjetnina.

Karlo Drobnjak, Kompozicija 2, 1.jpg
Art Zagreb 

Diskurzivni program započinje u petak poslijepodne

-17.00–17.40 „Prilike za Hrvatsku na globalnom tržištu umjetnina“ . predavanje Martina Batović, Zadranke koja karijeru gradi u Londonu, na izvršnim pozicijama renomiranih aukcijskih kuća Bonhams i Dorotheum. Danas je, između ostalog, članica investicijskog odbora Mintus Grupe, najvećeg privatnog fonda za investiranje u umjetnost.

-17.50–18.40 Panel „Vizualna kultura u fokusu, uloga medija u praćenju i promociji umjetnosti“ okupit će ključne sudionike hrvatske medijske scene koji prate i promoviraju vizualnu umjetnost — Nevenka Šarčević, urednica Art magazina Kontura, Ivan Dorotić, urednik portala Vizkultura, Evelina Turković, urednica na HRT radiju, te Ivana Antunović Jović, urednica i voditeljica HRT-ove emisije Izvan formata.

Helena Birin 1.jpg
Art Zagreb 

Subotnji diskurzivni program počinje u podne

-12.00–12.45 „Aukcijske kuće i suvremena umjetnost: sekundarno tržište u transformaciji“ panel je o tržištu umjetnina iz pozicije aukcijskih kuća. Sudjeluju Iulian Pleștiu direktor aukcijske kuće Artmark Croatia, Zdravko Mihočinec vlasnik aukcijske kuće Kontura i Martina Batović.

-13.00–13.45 „Galerije kao primarno umjetničko tržište“ - panel je o tržištu umjetnina iz kuta galerista na kojem će sudjelovati galeristi Nikola Kolveshi Radlović, suosnivač Kolekcionarta, Matea Bakotić vlasnica galerije Artsada, te gosti iz Beograda — Ksenija Marinković iz Galerije X vitamin i Denis Leo Hegić iz galerije Monolog.

-14.00–14.45„Iskustvo umrežavanja galerijske scene Srbije“ predavanje Aleksandre Lazar, predsjednice AUGS-a, Udruženja galerija umjetnina Srbije.

-15.00–15.20 Predavanje — Agencija Clarico: „Digitalni alati za razvoj publike i promociju galerija, mobilna aplikacija Gallery Rally“

-15.30–16.30 Film — „The Price of Everything“, SAD, 2018. o konzumerizmu i tržištu umjetnina.

Helena Birin 3.jpg
Art Zagreb 

Nedjeljni program započinje u jedanaest sati i traje do poslijepodneva.

-11.00–12.30 Predavanje „Žene u/o umjetnosti, Zbornik Dana Cvita Fiskovića IX“. Ovaj zbornik pokazuje dugoročnu relevantnost istraživanja ženskih iskustava vezanih za umjetnost i arhitekturu u jugoistočnoj Europi, i to u široko postavljenom vremenskom rasponu od srednjovjekovlja do suvremenosti te daje poticaj za razmatranje novih pristupa i priloga ovoj temi. Zbornik će predstaviti Ljerka Dulibić, Ivana Mance Cipek, Darija Alujević i Tamara Bjažić Klarin te urednice Jasenka Gudelj i Ana Marinković.

-12.45–13.30 Panel „Hrvatski umjetnici na tržištu umjetnina“. Nakon što su u subotu aukcijske kuće i galerije govorile o tržištu umjetnina, svoj pogled ponudit će hrvatski umjetnici, koji uspješno prodaju svoje radove — Zlatan Vehabović, Tomislav Lončarić Lonac, Igor Taritaš i Martina Grlić.

Na panel se nadovezuje predstavljanje „Godišnjeg izvješća o hrvatskim likovnim umjetnicima na tržištu umjetnina“ u suradnji s Erste bankom.

Alma Drnovac_Vrnik_2021.jpg
Art Zagreb 

-13.45–14.15 Predavanje Daniel Tomičić

Ovaj pionirski projekt sustavnog praćenja prodaje djela hrvatskih umjetnika logičan je nastavak djelovanja Art Zagreba u promociji tržišta umjetnina, a predstavit će ga Daniel Tomičić, direktor sajma.

-14.30–15.00 Predavanje „Iskustva i izazovi organizacije ArtExchange sajma u Rovinju“, diskurzivni program završava prisjećanjem na sajam umjetnina ArtExchange koji se ugasio prije točno deset godina, sa sedmim izdanjem. Na sedmom izdanju Art Zagreba, o njemu će govorit Dubravka Svetličić i Mladen Lučić. S obzirom na simboliku, ovo predavanje bit će prilika za poticanje dijaloga o budućnosti tržišta umjetnina i umjetničkog sektora u Hrvatskoj.

Ulaz je slobodan, a detaljne informacije o programu dostupne su je na službenim stranicama https://www.artzagreb.com