Galerija Kranjčar u Zagrebu u petak, 27. prosinca 2024. u 19 sati u blagdanskom ugođaju otvara svoja vrata posljednjem galerijskom programu ove godine. Samostalna izložba Velimira Trnskog, hrvatskog slikara s pariškom adresom, sadržajem i temom prigodno se uklopila u vrijeme blagdanskog ozračja u kojem se naglasak stavlja na dom, obitelj i najmilije.
Osvrt na izložbu donosi nam kustosica Draženka Jalšić Ernečić:
Ciklus crteža na platnu i grafičkih listova pomalo intrigantnog naziva Crtati svoj život intimni je dijalog sa samim sobom, istovremeno reminiscencija na djetinjstvo i prizivanje prošlosti zatočene u sjećanju i obiteljskim albumima fotografija, zapisana iz rakursa osobe čiji je život razapet između dva svijeta. S jedne strane prostor sjeverozapadne Hrvatske i Podravine, snažnih i slavnih korijena od viteza Ivana plemenitog Trnskog (1819. – 1910.) krajiškog časnika, domoljuba, saborskog zastupnika i velikog župana bjelovarskog, Ilirca, književnika prve generacije hrvatskog romantizma, prevoditelja i oca hrvatske metrike standardnog hrvatskog jezika. Rođen u Novigradu kraj Koprivnice u obitelji Josipa Trnskog, intelektualaca i učitelja, sa stalnom pariškom adresom od sredine osamdesetih godina 20. stoljeća, nikad nije prerezao nevidljive spone svojeg porijekla pa su mu drugi dom i atelje u Brckovljanima kraj Zagreba.
Razapet između dva svijeta, pariškog i hrvatskog, Velimir Trnski voli naglasiti kako ulaskom u atelje sve nestaje osim njegove predanosti umjetnosti i bijelom platnu. Opus koji izlaže u Galeriji Kranjčar naglašava čistu emociju i svu podvojenost, melankoliju i bogatstvo pripadanja dvjema različitim kulturama. Ni tu ni tamo. U pariškoj gužvi Montmartrea Trnski traži Podravinu svojih sjećanja, poetično, osjećajno i s puno ljubavi preciznim crtežom izvlači zaboravljena lica predaka, gotovo zemljaške motive s njiva i seoskih dvorišta. Atmosfera pariških terasa priziva atmosferu starih gostiona i obiteljskih proslava u Podravini, mraz i inje na obalama Seine, Drave ili Save smjenjuju se i miješaju u neku novu sliku svojstvenu samo Trnskom. Upravo je to sadržaj ciklusa koji poetski i majstorski predstavlja slikarstvo memorije velikog formata u kojem je iskustvo dva zavičaja predstavljeno bogatstvom, dubinom i težinom majstorskog pripovjedača koji bilježi svoju i društvenu istinu, što se u njegovom slučaju umnožava i postaje istina dva svijeta Velimira Trnskog.
Izložba se može pogledati do 11. siječnja 2025.
Ove ćemo klasične modele jakni u proljetne dane kombinirati s trapericama: Krojevi su vječni i svi ih imamo u ormarima
Tražite nešto poput The White Lotusa? Imamo odlične vijesti - donosimo prvi pogled na novu sezonu Nine Perfect Strangers
Justin Bieber cijelo vrijeme dobro zna što radi? Dok svima iskače na društvenim mrežama, on priprema novi brend SKYLRK
Jasona Momou gledamo u posljednjem nastavku franšize Dune: Messiah: Jedva čekani kraj stiže već sljedeće godine?
Frizura za sve one koji ovog proljeća neće nositi bob: Ghost waves super kombiniraju prirodnu i boho estetiku