Veliko natjecanje dugometražnog filmaAnimafesta Zagreb u 2025. godini ravnomjerno okuplja djela izrazite umjetničke ambicioznosti i humanističke empatije. Tehnički prevladava stop-animacija, ali ne samo da su njezine primjene raznolike, već su i pripovijesti rasprostranjene od okvira žanrovskog omladinskog filma, preko gotičke adaptacije, do proširenog slikarstva. Najveći broj autora u osobnim povijestima pronalazi teme općeljudskog važenja, a tu je i jedan „animalistički“ pogled u budućnost lišenu čovjeka.

Animafest 2025_vizual.jpg
AnimaFest 

MEMOARI JEDNOG PUŽA

Memoari jednog puža_Memoir of a Snail.jpg
AnimaFest Memoari jednog puža

Australski glinamacijski film Memoarijednog puža (r. Adam Elliot), čija zvjezdana postava glasovnih glumaca uključuje i Sarah Snook, Kodija Smit-McPheeja, Nicka Cavea i Erica Banu, nominiran je za Oscara te je osvojio glavnu nagradu festivala u Annecyju. Stvaran tijekom osam godina, film je osvojio kritičare i publiku zagovorom nade i ljudskosti usuprot mnogobrojnim neposredno prikazanim životnim nedaćama: siromaštvu, alkoholizmu, bolesti, obiteljskom i vršnjačkom zlostavljanju, religijskom fundamentalizmu, parafilijama, piromaniji, depresiji, homofobiji, gubitku bliskih osoba i sirotanstvu. Usprkos turobnim temama nesigurnosti, žalovanja i trauma, Memoari jednog puža primarno su sentimentalan, pametan i nježan film gorko-slatke intonacije s jetkim humornim naglascima te veličanjem bratsko-sestrinske podrške i povezanosti.

Zahvaljujući čitalačkoj strasti likova, lovci na književne reference pronaći će u Memoarima jednog puža mnogo razloga za zadovoljstvo, baš kao i ljubitelji animacije kojoj priča odaje neuvijenu počast. Karakteristično za Adama Elliota, film se dijelom oslanja i na autobiografske inspiracije i žanr tragikomedije, baš kao i njegovi prethodni radovi (oskarovski Harvie Krumpet, Stric, Rođak, Brat, Mary i Max te Ernie Biscuit). Sasvim prirodno za autora ovakvog ugleda, Elliotovi filmovi više su puta prikazivani i na Animafestu.

VELIKI ŽIVOT

undefined
AnimaFest Veliki život

Češko-slovačko-francuska tinejdžerska komedija Veliki život Kristine Dufkove priča je o proždrljivom i pretilom, ali načelno zadovoljnom i duhovitom dvanaestogodišnjaku čija je naklonost podijeljena između hrane i kuhanja, školskog benda i razredne kolegice. Pod pritiskom školske liječnice, nastavnika tjelesnog, vršnjačkog maltretiranja i roditelja (iako rastavljeni, oboje su uključeni u dječakovo podizanje), ali prvenstveno iz romantičnih pobuda, on privremeno mijenja životni stil i posvećuje se dijeti koja mu kvari raspoloženje. Riječ je o stop-animiranoj lutkarskoj, a dijelom i 2D crtanoj adaptaciji omladinskog romana La vie, en grose francuskog pisca Mikaëla Olliviera, kojega je kao koscenaristica ekranizirati pomogla i Anna Vášová, mentorica pitching laba Rise&Shine. Film teme identiteta, sazrijevanja, zaljubljivanja i razočaranja, vršnjačkog maltretiranja, srama i pretilosti zahvaća lakim zagrljajem u kojem trijumfiraju prijateljska i obiteljska podrška, samoprihvaćanje i autoironija.

Česti pjevani i repani umeci podsmješljivog sadržaja zaokružuju ovu poslasticu osvježavajuće nedvosmislene žanrovske usmjerenosti koja je u Annecyju primila nagradu žirija, nominirana je za Europsku filmsku nagradu, a igrala je i u Locarnu te Karlovym Varyma. U Francuskoj i Češkoj njezinu distribuciju čak je obogatilo i izdavanje popratne kuharice.

INVISIONS

Invisions.jpg
AnimaFest Invisions

Shunsaku Hayashi, japanski autor čiji se rad odvija na presjecištu slikarstva, animacije i eksperimentalnog filma, do sada je tri puta participirao u Animafestovom Velikom natjecanju kratkometražnog filma (2019., 2020. i 2023. kada je za Našu bol primio i posebnu nagradu žirija). Ne čudi stoga da u Zagrebu očekuje i svjetsku premijeru svoga prvog dugometražnog rada Invisions, koji istovremeno predstavlja daljnju razradu i dosadašnji vrhunac njegova pristupa, a koji se temelji na stop-animaciji rukom slikanih platna velikog formata (opetovano snimanih te podložnih intervencijama iz sličice u sličicu), fotografiji i videu te rotoskopiji, crtežu i glini. Rođen u Osaki, a školovan u Londonu, Hayashi-san isprva je bio nadareni slikar koji je krenuo stopama svoga oca i prenosio dojmove iz rodne četvrti, raznolikog i kompleksnog stjecišta najamnih radnika, beskućnika, prijateljica noći i dr. marginaliziranih skupina koje su na njega ostavile snažan dojam.

Film počinje vizijom svanuća kroz žičanu ogradu, a dinamična, kronotopski nezajažljiva izmjena perspektiva koja potom prati izlaske multipliciranog Sunca diljem planeta, analogna je promjenama boja i animacijskih tehnika. Hayashi pritom demonstrira sjajan osjećaj za kompoziciju i teksturu. Uzevši to, kao i činjenicu da se svako poglavlje tiče određenog simboličkog pejzaža, događaja ili provodnog motiva, Invisions je ponovno filozofski eye candy („možemo li se pouzdati u vid i dodir kao markere stvarnosti u svijetu uvijek novih principa?“) koji propustiti ne bi trebali ni oni koje eksperimentalni film uobičajeno ne zanima.

SANATORIJ POD KLEPSIDROM

Sanatorij pod klepsidrom_SANATORIUM UNDER THE SIGN OF THE HOURGLASS.jpg
AnimaFest Sanatorij pod klepsidrom

Legendarni blizanci Timothy i Stephen Quay, majstori lutka-filma mračne i jezovite atmosfere čiji se utjecaj na noviju povijest animiranog (a dijelom i igranog) filma ne može prenaglasiti, gotovo 20 godina nakon posljednjeg dugometražnog djela Ugađač potresa predstavljaju svoj treći cjelovečernji rad Sanatorij pod klepsidrom, slobodnu stop-animiranu, ali i crno-bijelo-smeđu igranofilmsku adaptaciju omiljenog im poljsko-židovskog pisca Brune Schulza. Smješten u 1937. godinu i sanatorij „Karpaty“ (radnja Schulzove priče odvija se u galicijskom, danas ukrajinskom Drohobyczu, piščevu rodnom gradu u čijem je židovskom getu i ubijen tijekom Holokausta), film sedmodijelne strukture prati posjet junaka umirućem ocu u ustanovi u kojoj vrijeme teče u odmaku (intervalu) od stvarnog svijeta, a ni prostorne koordinate nisu joj najstabilnije. Priča se, naime, promatra u svojevrsnom kaleidoskopu, kroz okular stolnog kabineta u kojemu počiva rastjelovljena višedimenzionalna mrežnica.

U tome svijetu „sve je stvar perspektive“, uključujući i granice života i smrti. U „vestibulima zagrobnog života“ obitava i doktor s više pari ruku, a uz ornitološku menažeriju tu ćemo susresti i samog Nečastivog. Umnogome je riječ o priči gotičkih pretpostavki (npr. motiv „ukletog dvorca“) koja može podsjetiti na E. A. Poea, ali i na Kafku. Naime, iako je riječ o Amerikancima s britanskim diplomama i adresom te obožavateljima poput Christophera Nolana, Terryja Gilliama i Wesa Andersona, braća Quay duboko su ukorijenjena prije svega u nasljeđe srednjoeuropske umjetnosti. Nakon premijere na Venecijanskom festivalu i mi jedva čekamo ponovno zakoračiti u kuću lutaka braće Quay.

BALENTES

Balentes.jpg
AnimaFest Balentes

Temeljen na stvarnom događaju, talijansko-njemački film Balentes Giovannija Columbua djelo je regionalne i dijalektalne vokacije – sardinska priča o dvojici dječaka koji 1940. godine iz idealističkih, pacifističkih, ali prije svega empatijskih pobuda oslobađaju konje s vojne farme. Naslov filma stoga je sardinska riječ za smionu, ali nesmotrenu čežnju za avanturom. No ove plemenite konjokradice svoj pobunjenički, romantični i simbolički čin otpora i slobode ostvaruju u ozračju fašističke militarizacije, slijedom čega bivaju izdane i upadaju u zasjedu. U sižeu koji se iznosi nelinearno, fragmentarno i aluzivno (ali uz upotrebu intertitla, koji osim u svojstvu naklona nijemom filmu funkcionira i kao vezivno tkivo) zahvaćeni su i učinci središnjeg događaja na prijatelje i članove obitelji, lokalnu policiju i političare, odnosno cijelu zajednicu. S obzirom na to, u Balentesu se reflektira i njezina šira povijest pa određenje žanra ostaje visjeti između povijesne melankolično-fatalističke (melo)drame, vesterna, narodne balade, avangardnog filma i hommagea. Na gotovo 30 000 pejzaža Sardinija je dana minimalistički, s ekonomičnim, ali i gestualnim potezima kista, ogrebotinama i mrljama te loop-ovima i glitch-evima (u funkciji dočaravanja propadanja celuloidne trake).

Tome se mogu, s obzirom na motiv jahača poravnatih s linijom obzora, pridodati i snažne asocijacije na avangardne radove poput Maljevičeve Crvene konjice i američko vesternsko „veliko nebo“, kao i korištenje arhivskog žurnalskog materijala i filma atrakcije (npr. braća Lumière) u svojstvu predložaka pojedinih prizora. Orkestralna i zborska glazba Balentesa, koji je igrao i na festivalima u Rotterdamu i Annecyju, također evocira razdoblje ranog filma, dok bogati šumovi narativno dopunjuju reducirani vizualni izraz.

POPLAVA

Poplava_Flow.jpg
AnimaFest Poplava

Latvijskog autora Gintsa Zilbalodisa, redatelja Oscarom nagrađene Poplave, hrvatska je publika imala prilike upoznati još 2015. godine kada je na Animafestu u Natjecanju studentskog filma predstavio Prioritete kojima je naznačio smjer razvoja jedne uistinu posebne računalne 3D estetike. Zilbalodisove dugometražne Daljine (2019) također su igrale u Zagrebu kada se, uz njihov „izgled videoigara“, mnogo govorilo o činjenici da ih je u cijelosti napravio sam, što se i u eri prevlasti računala u proizvodnji cjelovečernje animacije nastavilo smatrati pomalo sumanutim pothvatom. Iako Poplava više nije u potpunosti samostalno djelo, redatelj je i dalje ujedno direktor fotografije, montažer, skladatelj, animator i dizajner likova i pozadina te koscenarist i koproducent. Poplavu odlikuje nadahnuto svjetotvorstvo otvorene simbolike i inovativne forme koja uspješno oblikuje lutajuće oko za višesmjerno kretanje prema sve daljim horizontima. To je svijet obilježen osunčanim zelenilom i olujnim sivilom prirode, koliko i monolitnom arhitektonskom tapiserijom izvezenom od različitih povijesnih i geografskih stilova. Također, Poplava je jedna od onih priča koje ljudsku civilizaciju pretvaraju u odjek, uspomenu i spomenik te nas vode na arheološko proputovanje njezinim ruinama. 


Svjetski festival animiranog filma – Animafest Zagreb održat će se u Zagrebu od 2. do 7. lipnja 2025.