Srpanjski vikend za nama na društvenim mrežama je donio pregršt ljetnih trenutaka, od kojih neki bude osjećaj uživanja a neki drugi – iskrenog čuđenja. Na listi ovih koji čude je i objava NY Timesa kojom su ukazali na primjer ekstremnog konzumerizma luksuza, a da primjer nema veze sa skupim torbama, autima ili jahtama.
Naime radi se o priči kojom otkrivaju kako se u luksuznom ljetovalištu Hamptons može kupiti japanska dinja i to po cijeni od 400 dolara. Radi se o japanskim shizuoka muškatnim dinjama koje se poznate po izuzetnoj slatkoći, nježnoj teksturi te principima u proizvodnji - jer se od jedne biljke čuva i uzgaja samo jedan cvijet koji će dati savršeno lukusznu dinju.
I dok je ovdje naglasak na činjenici kako luksuz nije potreba već ekskluzivnost, otkriva se i informacija kako su ove elitne dinje rezultat japanske predanosti u uzgoju delikatnog voća koje je rijetko dostupno, a koje se uklapa u ponudu tržnica poput Farm & Forage Marketa ili Red Horse Marketa, koje se ističu probranim proizvodima za koje će imućni kupci, često opsjednuti wellbeingom, izdvojiti pozamašne iznose.
Dinja nije jedini primjer, i već se pisalo o salati od jastoga za čijih cca pola kilograma treba izdvojiti 120 dolara, dok je u tekstu povučena paralela kako prosječna tjedna potrošnja na namirnice za američku obitelj iznosi oko 270 dolara. Jasno je da se ova salata ili dinja neće naći na tanjurima prosječnih obitelji, zanimljivo je baciti pogled na činjenicu kako postoje tržišta skupih gurmanskih proizvoda, a koja nisu isključivo vezana uz ekskluzivne shopove ili custom dostave na vrata bogatih klijenata.
Na spomenutim tržnicama kupuje elita, poznata lica poput Marthe Stewart, Aleca Baldwina i Kardashiana, i upravo ti kupci stvaraju sliku da je normalno dati velike iznose za zadovoljstva u hrani. To već neko duže vrijeme potvrđuje i lanac dućana zdrave hrane Erewhon, gdje ako izuzmemo celebrity smoothie i bijin-hime japanske jagode koje se po komadu prodaju za 20 dolara, i svakodnevne potrepštine prodaju čak 50 posto skuplje nego na drugim mjestima. Jedan je kupac objasnio kako smoothieji iz Erewhona ulaze u kategoriju kupnje Chanel sunčanih naočala kada si ne možete priuštiti Chanel torbe ili odjeću...
Ove tržnice postale su više od mjesta za shopping, tu sada živi ponuda hiper luksuza, mjesta su to koja se opisuju kao ona kuriranog iskustva, ali i mjesta koja sve otvorenije ukazuju koliko je jaz između onih kojim imaju i onih kojima imaju jako puno. Ne čude komentari da se Hamptons pretvara u kazališne, a tržnice postaju mjesta performansa, i da se tu opće ne radi o hrani, jer ovdje se luksuz ne samo nosi, već se i jede.
Tko je kupio originalnu Birkinicu Jane Birkin? Više nije tajna, poznato je tko je anonimni Japanac
Kylie ovog ljeta nosi vintage arhivske komade: Odlična nam je bijela haljina koju kombinira s japankama na petu
Leaving a Lover: Glazbeno-kazališni spektakl svestrane Maje Posavec u rujnu u ZKM-u
Lena Dunham donosi novu rom-com seriju koja će, čini se, dominirati ljetom: Too Much već je hit na Netflixu
Ovoljetni izazov - 7 dana bez slatkog: Što se događa s licem, tijelom i umom kad izbacimo šećer?