Priliku koju ove srijede poklonicima dokumentarnog filma pruža netipični termin parlamentarnih izbora u Hrvatskoj jubilarni ZagrebDox odlučio je snažno prigrliti i već od 13 sati ponuditi niz besplatnih projekcija najboljih novih filmova i jednog neprolaznog klasika.
U Međunarodnoj konkurenciji u dvorani 4 u 13 sati može se vidjeti Radove u tijeku, dugometražni debi finskog redatelja Markusa Toiva koji se u nikada dovršeni dom svoga djetinjstva zaputio u pokušaju izgradnje odnosa s ocem koji ga je prije mnogo godina napustio. Istovremeno se u dvorani 5 repriziraju Sirena i Ova žena, portreti dviju žena koje dijele tisuće kilometara između Norveške i Kine, ali koje posjeduju i neke zajedničke karakterne crte.
U 13:30 u dvorani 1 također se nudi nova, posljednja i besplatna prilika zaPresretnute pozive ruskih vojnika s ukrajinske bojišnice, dok se u dvorani 3 program Green Dox usmjeren k ekološkoj problematici nastavlja Nuklearnim komadima (r. Kilian Armando Friedrich, Tizian Stromp Zargari) o ljudima koji u Francuskoj za visoke nadnice i nešto manje iznose zračenja rade na održavanju nuklearnih elektrana.
U 14 sati u dvorani 2 u programu Moj naj Dox na red dolazi film po izboru Nenada Puhovskog. Naravno, riječ je o Bijelom dijamantuWernera Herzoga, modernom klasiku o srazu ljudskih snova i snage prirode s kojim je prije dva desetljeća ZagrebDox i otpočeo.
Uzme li se u obzir kako se ni za ovu projekciju ne plaća ulaznica, ne postoji spomena vrijedan razlog za propuštanje Herzogove gvajanske storije o jednom iz palete njegovih tragičnih entuzijasta. Fenomenalnom filmskom fotografijom, popraćenom sjajnom muzikom Ernsta Reijsegera i Erica Spitzera, Bijeli dijamant u mnogim je aspektima odredio pravac u kojem se ZagrebDox kretao i razvijao.
Vrhuncima autorske dokumentaristike tu, međutim, nije kraj jer se već od 15 sati (dv. 5), također u programu Moj naj Dox, nudi Srce jednog psaLaurie Anderson. Cijenjena multidisciplinarna umjetnica osvrće se na gubitak majke, supruga i voljenog terijera u ovom osobnom, emotivnom, komičnom i eteričnom film-eseju ostvarenom upotrebom kućnih snimaka, animacije i fotografija. U dvorani 4 istovremeno se, po drugi i posljednji put, daje simpatični rad Zmajevi(ma) protiv demona, Teen Dox o cosplayju i RPG-u kao školskim strategijama obračuna s adolescentskim problemima.
U 15:30 (dv. 1) Međunarodna konkurencija nastavlja se skandinavskim blokom koji čine Daleko od kuće (r. Simon Lereng Wilmont, Alisa Kovalenko) i Drugačija divljina (r. Silje Evensmo Jacobsen). Daleko od kuće pripovijeda o trinaestogodišnjoj kapetanici elitnog kijevskog gimnastičkog tima koja uslijed ruske invazije novi život mora potražiti u Njemačkoj, dok Drugačija divljina, dobitnica Velike nagrade žirija na Sundanceu, prati život šesteročlane obitelji čiju idilu s prirodom prekida tragedija.
U Regionalnoj konkurenciji (15:30, dv. 3) posebnu poslasticu predstavlja posljednji film velikog eksperimentalista, multimedijalnog umjetnika Ivana Faktora (1953–2023) Trokut pravac točka koji, polazeći od 30 godina stare snimke performansa Vladimira Dodiga Trokuta, Tomislava Gotovca i samog Faktora, prikazuje njihovu reakciju na rat i političke događaje, sažimajući erupciju njihovih nesuspregnutih izjava, govora, činova i dojmova. U istome bloku prikazuje se potom, uz razgovor s autoricom, Grand PrizeAnje Koprivšek o mladome trans muškarcu koji podršku i inspiraciju pronalazi u veteranki ballroom scene s kojom najprije ostvaruje mentorski i prijateljski, a potom i intimni odnos.
Srednjometražni mozaik Teen Doxa potom od 16 sati (dv. 2) nudi redom filmove: Moja sestra (r. Mariusz Rusiński), najbolji omladinski film IDFA-e 2023 koji govori o borbi s ovisnošću, Raquelin ne tako tajni dnevnik (r. Raquel Agea Ramos), necenzurirani uvid u djevojački um opterećen suprotnim spolom, te Line Rider (r. Simon Intihar), intrigantan portret nevoljne kulturne ikone – mladića kojega u ponor slave, alkohola i neprihvatljiva ponašanja gura viralna videoigra. Simon Intihar odgovarat će na pitanja publike nakon projekcije.
U 17 sati (dv. 4) Međunarodna konkurencija donosi film moldavske autorice s belgijskom adresom Olge LucovnicovePredmet 817 povezan s vanzemaljcem iz Kištima, čudnim događajima koji su se u dubokom Uralu odvili prije nekoliko desetljeća, ali prije svega sa zajednicom koju su ovi događaji obilježili. U istome slotu slijedi veličanstveni slavodobitnik TribeceOd kiše do kiše (r. Andrew H. Brown, Moses Thuranira) – prekrasno snimljeno istraživanje djetinjstva unutar tradicionalne kenijske kulture Turkana ugrožene klimatskim promjenama i nasiljem. U dvorani 5 paralelno se, pak, daje Čarobna planina (r. Mariam Chachia, Nik Voigt), također okićena naramkom festivalskih nagrada. Riječ je o filmu jedinstvene, tjeskobne atmosfere, smještenom u gruzijsko lječilište Abastumani gdje se autoričini strahovi križaju s onima zajednice koja tamo obitava, ali i cijele nacije.
U 17:30 (dv. 1) za Oscara nominiraneČetiri kćeri predstavljaju hrabar umjetničko-terapeutski, psihodramski postupak redateljice Kaouther Ben Hanije koja uz pomoć glumaca i filmskih postupaka skida veo sa životnih priča majke i kćeri, podjednako živih i tragično preminulih. Film koji se natjecao i u službenom programu Cannesa plijeni ponajprije iskrenim emocijama koje prevladavaju generacijske razlike, duhom sestrinstva i funkcionalnom kamerom s iznimnim osjećajem za kolorit. Predah od teških tema nudi u isto vrijeme, ali u dvorani 3 Happy DoxApril u FrancuskojDavida Boaretta o petogodišnjoj Engleskinji kojoj neželjeno preseljenje u Francusku omogući da se poveže s prijateljima pokojnog pradjeda i uz njihovu pomoć sazna ponešto o sebi. Redatelj će nakon projekcije razgovarati s publikom.
U 18 sati u dvorani 2 u Regionalnoj konkurenciji premijerno se prikazuje novi film fotografkinje i redateljice Vladimire SpindlerGeni moje djece. Autorica koja je na sebe pozornost skrenula autobiografskim djelima iz čije se razoružavajuće otvorenosti lako izvlače i univerzalniji, psihološki i socijalni zaključci, ovoga puta govori o karakterima i interesima četiriju generacija žena svoje obitelji, povlačeći ponovno luk prema općoj temi emancipacije.
Nakon prikazivanja posljednjeg filma Pere KvesićaKuća na Kraljevcu (19 sati, dv. 4) o tome djelu koje tematizira autorov dom bogate stanarske i posjetiteljske povijesti govorit će njegov producent Nenad Puhovski, koji ga je, zbog autorove bolesti i smrti, s koscenaristicom i montažerkom Vesnom Biljan Pušić i dovršio. Također u 19 sati, u dvorani 5 ponovit će se projekcija dvaju radova iz programa Green Dox – I sretna vam Nova i Prije oluje.
U 19:30 u dvorani 1 u programu Majstori Doxa gostuje još jedan suvremeni klasik – Marc Isaacs s filmom Naše blaženo mjesto o kineskoj redateljici koja u malom engleskom selu upoznaje srednjovjekovnu sinkroniju živih i mrtvih, prošlosti i sadašnjosti, svjetla i tame. Film je ostvaren hibridnim i eksperimentalnim tehnikama, arhivskim materijalom i drugim postupcima na granici zbilje i fikcije, ali nije lišen ni humora ni ljubavi. Isaacs će nakon projekcije odgovarati na pitanja publike.
U 19:30 u dvorani 3 još jedan DoXXL panel, koji u suradnji s Elle Hrvatska slijedi za projekcijom Uspona i pada Johna Galliana oskarovca Kevina Macdonalda, bit će, logično, posvećen modi. U raspravi „Druga strana mode“ sudjeluju Ivan Ilić, Alemka Lisinski i Donovan Pavleković, ponovno pod sigurnom moderatorskom palicom Dine Pokrajac. Neke od tema bit će Gallianova karijera prije i nakon neslavnog rasističkog ispada, naličje modne industrije, prakse otkazivanja i whitewashinga itd.
Program Majstori Doxa nastavlja u 20 sati (dv. 2) još jedan velikan – Nikolaus Geyrhalter, čiji nas Zastoj vodi u pandemijski Beč među napuštene lokacije i isprva odgovorne, a potom frustrirane građane.
U 21 sat u kontroverznom doxu Destinacija – rat! (dv. 4) Vita Maria Drygas i Kamil Niewiński predstavljaju nam nevjerojatni i zazorni svijet ratnog turizma, a Igor Mirković vodi nas u Lijepim i dragim ljudima (dv. 5) iza objektiva Šime Strikomana.
Od 21:30, odnosno od 22 sata raskošnu ZagrebDoxovu srijedu, u kojoj pogrešnog izbora nema, kraju privode ratne temeDječaka i Fotofobije (dv. 1, Međunarodna konkurencija), odnosno Šutnje razuma (dv. 3, Regionalna konkurencija).