Svijet se oprašta od velikana filmske industrije, redatelja Davida Lyncha. Preminuo je u 78. godini, nekoliko mjeseci nakon što je objavio da boluje od ozbiljne respiratorne bolest, te svakome od nas ostavio mogućnost da se barem kroz jedan filmski naslov prisjetimo njega i njegovih fantastičnih uradaka.
Kroz svoja filmska i televizijska ostvarenja potvrdio se kao umjetnik koji je podsjećao kako u svijetu oko nas žive brojne bizarnosti, a mi smo provodili sate gledajući sve, od TV serije Twin Peaks do filmova kao što su Plavi baršun, Mulholland Drive i Inland Empire.
Zanimljivo je kako je odlučio postati filmaš. Naime, inspiraciju je dobio za vrijeme dok je slikao, a nalet vjetra, osim što ga je zainteresirao zvukom, doživio je i kroz pomicanje platna na kojem je slikao. I dogodila se magija, njegova potreba za doživjeti slike koje se pomiču, na tako njegov način.
Sklonost umjetnosti prepoznali su njegovi roditelji, te ga u tome i poticali, a za podsjetiti je kako je 1984. njegov stil dobio riječ u Oxfordovom rječniku – pridjev Lynchian: „Karakterističan, podsjeća ili oponaša filmske ili televizijske radove Davida Lyncha. Lynch je poznat po sučeljavanju nadrealnih ili zlokobnih elemenata s ovozemaljskim, svakodnevnim okruženjima, te po korištenju uvjerljivih vizualnih slika za naglašavanje snova kvalitete misterija ili prijetnje“. 2020. godine dobio je Oscara životno djelo.
Filmsku karijeru je započeo filmom Eraserhead iz 1977., hororcem u kojem glavni lik poludi nakon što kada je postao otac zastrašujućeg djeteta. Slijedi Čovjek slon 1980., biografski film o životu Johna Merricka, muškarca oboljelog od teške bolesti koji pronalazi prijateljstvo u doktoru Fredericu Reevesu, a u kojem je fantastičnu ulogu odglumio i Anthony Hopkins.
Za podsjetiti je kako se David Lynch odrekao svog filma Dina iz 1984. (verzija u kojoj je glumio slavni Sting), i to iz nekoliko razloga, od kojih je najistaknutiji taj što nije imao potpunu kreativnu kontrolu nad filmom. "Ponosan sam na sve osim na Dune" jasno je istaknuo u nekoliko prigoda.
U Dini je glumio i Kyle MacLachlan, glumac kojeg većina nas veže uz lik i djelo Davida Lyncha, glumac koji je glumio u filmu Plavi baršun (Blue Velevet) iz 1986., u kojem su glumili i Isabella Rossellini, Laura Dern, Dennis Hopper, a koji je uzbudio javnost, a danas ga se opisuje kao neo-noir misteriozni triler nazvan po istoimenoj pjesmi iz 1951. godine. Film govori o mladom studentu koji, vraćajući se kući u posjet bolesnom ocu, otkriva odsječeno ljudsko uho u polju. Uho ga zatim navodi da otkrije veliku zločinačku zavjeru i uđe u romantičnu vezu s problematičnom pjevačicom.
Ali naslov zbog kojeg smo redovno ostajali kod kuće i jedva čekali termin prikazivanja bio je Twin Peaks. Serija opisana kao uznemirujuća drama u kojoj se istražuju čudni događaji u malom američkom gradu nakon ubojstva tinejdžerske kraljice ljepote Laure Palmer, u stvarnom se doživljaju moglo opisati kao noćna mora s koje je bilo teško skinuti pogled zahvaljujući ukupnom doživljaju, estetici ali prije svega likovima kao što je agent FBI-a Dale Cooper, kojeg ponovno glumi Kyle MacLachlan. Serija je osvojila tri Zlatna globusa 1991.
Upravo je ova serija bila okidač u pop kulturi, nemali broj ljudi i danas će istaknuti kako ih je serija, i to zbog ukupnog dojma odredila u smjeru filmske umjetnosti, glazbe i pogleda na umjetnost općenito. mnoge reference mogu se naći u stripovima, videoigrama, filmovima i pjesmama. Jedna kompletna epizoda tada također iznimno popularne serije Život na sjeveru snimljena je u stilu Twin Peaksa.
Tijekom druge sezone, gledanost serije počela je drastično opadati što je dovelo do njezinog ukidanja nakon samo 30 snimljenih i prikazanih epizoda.
David Lynch je nastavio s filmskim naslovima stvorenim za velike ekrane: Divlji u srcu iz 1990. godine; s Nicolasom Cageom i Laurom Dern, Willemom Dafoeom, Crispinom Gloverom, Diane Ladd, Rossellini, Harryjem Deanom Stantonom u glavnim ulogama film je osvojio filmski festival u Cannesu, osvojivši Zlatnu palmu; potom i 1997. Film Lost Highway, Mulholland Drivea iz 2001., možda najbližeg u estetici Twin Peaksa, te njegov posljednji Inland Empire iz 2006.
Sam je financirao i distribuirao taj film u SAD-u kada ga nitko nije htio kupiti - u to vrijeme neobičan potez za autorskog redatelja poput njega. Inland Empire bila je njegov najduži uradak od tri sata trajanja, a zaradio je samo malo više od 4 milijuna dolara.
Godine 2017. režirao je Twin Peaks: Povratak, novu seriju smještenu 25 godina nakon događaja iz originalne serije, s uglavnom istom glumačkom postavom.
Talent je nastavio širiti i kroz slikanje i glazbu, izdavanju albuma, pisanju knjiga. Posljednjih godina Lynch je postao popularan među mlađom generacijom filmofila, uglavnom zahvaljujući video uradcima koje je počeo objavljivati na YouTubeu i društvenim mrežama. Videozapisi su bili oblikovani kao "vremenska izvješća", a Lynch bi podijelio datum i trenutačnu temperaturu u svojoj mirnoj enklavi u Kaliforniji. Serija je započela tijekom pandemije kovida.
Za dijagnozu emfizema je rekao da je to "cijena koju treba platiti" jer je bio strastveni pušač, što ga je na kraju i dovelo do kraja.
Nema sumnje, David Lynch je bio i ostao drugačiji od mnogih, lik koji nam je u nasljeđe ostavio pregršt radova i ideja, onih koji su puno više od filmskih naslova.
Zato, zaustavite trenutak i odaberite barem jedan uradak slavnog redatelja i odajte mu počast.