U razgovoru s umjetnicom Dubravkom Lošić: Posjetite odličnu izložbu u jedinstvenom prostoru zagrebačkog Oktogona

Izložba u prostoru Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti ostaje otvorena do 16. veljače 2025.

NMMU

Nacionalni muzej moderne umjetnosti vrata svog novog reprezentativnog prostora u Zgradi nekadašnje Prve hrvatske štedionice u Oktogonu je otvorio krajem prošle godine izložbom Punćela, Dubravke Lošić. Nakon premijernog predstavljanja u Galeriji umjetnina u Splitu prošlo ljeto, izložba jedne od najznačajnijih hrvatskih suvremenih likovnih umjetnica zagrebačkoj kulturnoj javnosti predstavlja se u izložbenom prostoru koji je trenutno u obnovi, ali baš takav nedovršen, pun potentnih izlagačkih mogućnosti, idealan je za njezin postav.

Damir Fabijanić 

Izložba Punćela Dubravke Lošić nosi posebnu simboliku. Punćela je konavoski termin za kukuljicu dudovog svila, čahuru u kojoj se odvija transformacija gusjenice u leptira, proces koji u svim kulturama označava novu fazu životnog ciklusa, razvoj neočekivanih mogućnosti, širenje krila prema iznenadnoj sposobnosti letenja u nepoznatim pravcima u cilju zametanja novog života, novog sadržaja, novih misli i djela. Izložba je zahvaljujući izražajnoj snazi rada Dubravke Lošić koji se u svojim predstavljenim vidovima s lakoćom nosi s neuređenim prostorom i improviziranim uvjetima, publici otvorila percepciju budućnosti koja se u Oktogonu tek ima dogoditi.

Damir Fabijanić 


"Nacionalni muzej moderne umjetnosti u 120 godina svog postojanja i obljetnici koju obilježavamo iduće godine, u viziji koju dijelimo s našim osnivačem Ministarstvom kulture i medija, a napose s ministricom Ninom Obuljen Koržinek i glavnom tajnicom Maricom Mikec, s Oktogonom je dobio sredstvo kojim će potvrditi i dodatno razviti svoj status krovne muzejske institucije i platformu za dogradnju svog međunarodnog statusa. Središte Zagreba više nikad neće biti isto" - istaknuo je u predgovoru kataloga zagrebačke izložbe Branko Franceschi, ravnatelj Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti.

NMMU 

A sve je to i više nego dovoljno za posjet izložbi koja traje do 16. veljače, ali i za uživanje u razgovoru s umjetnicom Dubravkom Lošić s Lanom Šetkom za Nacionalni muzej moderne umjetnosti, a koji u potpunosti prenosimo.

Veronica Arevalo 

NMMU: Po čemu pamtite djetinjstvo u Dubrovniku?

Dubravka Lošić: Odrastala sam na Montovjerni, tada na rijetko naseljenom brežuljku, uz šumu borova i čempresa, u dijelu grada koji odolijeva svim vjetrovima i koji je tada bio pun ptica. Mjesto gdje su dolazili u „pletača“ i „u tiće“. Sve je bilo avantura. Danas, teško zamislivo.

NMMU: Kakvi ste bili kao dijete?

Dubravka Lošić: Znatiželjno i svojeglavo.

NMMU: Ima li u vašoj obitelji umjetnika, od koga ste naslijedili talent?

Dubravka Lošić: S obje strane se, i majčine i očeve, njegovala kreativnost.

NMMU: Koliko ste vremena provodili s bakom i djedom koji su imali manufakturu tekstila i jesu li vas podučili svom zanatu?

Dubravka Lošić: Očeva obitelj imala je radionice za proizvodnju pletenine. Djed je prenio proizvodnju iz Slavonije u Dubrovnik gdje su posao nastavili moji roditelji. Kako se radionica nalazila „uz kuću“, nama djeci bila je prirodno okruženje, mjesto za igranje i učenje. Proizvodili su se raznovrsni odjevni predmeti, neko vrijeme „po narudžbi“, a zatim kao velika proizvodnja. Osluškivali su se trendovi, čulo koja je boja trenutno moderna; modra, čelesto plava, bordo, bež… pleteni kompleti u određenom bodu... vrste i sastavi prediva… pamuk, vuna, akril, perlon, bukle… Mogla bih dugo nabrajati izraze i opise za koje sam mislila da svi znaju jer sam ih slušala od najranije dobi.

Veronica Arevalo 

NMMU: Jeste li ikada sami sebi izradili neki komad odjeće?

Dubravka Lošić: Dugi ružičasti mantel samostalno sam na stroju za pletenje izradila s pet godina. Bio je previše „ekstravagantan“ pa mi nije bilo dopušteno odijevati ga u svim prilikama. Pamtim ga u detalje i pamtim s koliko sam se žara za njega, takvog, „borila“. Kako sam odrastala stvari su se mijenjale „u moju korist“. Izrađivala sam i odijevala što sam zaželjela…

NMMU: Jeste li imali kakvih umjetničkih doticaja s Jagodom Buić?

Dubravka Lošić: Prvi susret s njezinim radovima snažno sam doživjela. Rekla bih da je jednako i danas.

NMMU: Kako pamtite ratno vrijeme u Dubrovniku?

Dubravka Lošić: Bilo u kojim ste godinama, za rat je uvijek „loš tajming“. I sjećanja su, koliko god ih potiskivali, potpuno jasnih obrisa… nekako mi je sve bilo ponižavajuće… ubijanja, uništavanja, bez vode i struje… pamtim određenu naivnost i samoobmanu da ćemo svi, kad preživimo, postati zahvalni i plemeniti…

Veronica Arevalo 

NMMU: U to vrijeme izlagali se u Parizu, prvo na skupnoj izložbi u Grand Palaisu, nakon koje ste dobili poziv za samostalnu izložbu. Koje ste radove tamo predstavili?

Dubravka Lošić: Izlagala sam radove iz ciklusa Rozarij, Voljenom Vođi i Portreti.

NMMU: Gdje ste u to ratno vrijeme čuvali radove, kako ste ih pod uzbunama i policijskim satom pakirali za transport, kako ste ih preveli do Pariza?

Dubravka Lošić: Snalazila sam se, nisam razmišljala o preprekama… bilo je važno sve organizirati kako bi radovi brodom krenuli prema Rijeci, preko Zelenike (gdje je bila „posebna kontrola“), u Zagreb pa u Pariz. Podršku i pomoć imala sam u prijateljima. Dosjetili smo se kako ih zaštiti, pakirali smo ih u zoru u dvorištu, prije granatiranja… s posebnim dozvolama prevoženi su hladnjačama koje su se prazne vraćale iz Dubrovnika, a dalje kamionom iz Zagreba u Pariz.

NMMU: Koliko su ratna razdoblja obilježila cijelu vašu obitelj?

Dubravka Lošić: Na žalost, ratovi su uvijek i oduvijek kod nas ili oko nas… Velik dio moje obitelji danas proživljava strahote u Ukrajini… Pamtim kako je baka, koja je preživjela koncentracijski logor u Drugom svjetskom ratu, na obiteljskim okupljanjima nazdravljala za mir u svijetu.

Veronica Arevalo 

NMMU: Kakva vas sjećanja vežu uz slikara Ferdinanda Kulmera koji vam je bio profesor na zagrebačkoj Likovnoj akademiji?

Dubravka Lošić: Upoznali smo se u Veneciji, nakon nekoliko mimoilaženja po ulicama, na izložbi u Palazzo Grassi. Kad smo se sreli na hodniku Akademije već tu jesen, sjetio me se, bilo je svježe… Neopisiv susret i još posebnije iskustvo studiranja u njegovoj klasi.

NMMU: Gubili ste atelijere, koliko vam je teško prilagoditi se novim prostorima?

Dubravka Lošić: Stresno je biti u stalnoj neizvjesnosti hoću li morati napustiti neki prostor za mjesec ili za godinu dana. Ali dok radim pokušavam ne razmišljati o tome. Jer ipak, u svakom prostoru, a bilo ih je nekoliko, potpuno različitih, s različitim slojevima pamćenja, uspijem prepoznati energiju i kvalitetno raditi. Za prilagoditi se novom prostoru potrebno je određeno vrijeme.

NMMU: Velika strast su vam i putovanja: gdje biste još voljeli otputovati?

Dubravka Lošić: Nikad dovoljno putovanja, volim putovati, bilo gdje…

Veronica Arevalo 

NMMU: Što vas najviše motivira?

Dubravka Lošić: Poticaji su sve, samo je pitanje u kojem trenutku će nas nešto posebno dirnuti.

NMMU: Koje teme vas najviše zaokupljaju i koliko brzo stvarate?

Dubravka Lošić: Teme su bezbrojne i neiscrpne. Ponekad me neke zaokupljaju godinama i začahurene čekaju dok za njih budem spremna, s nekima, bar mislim, ide brže. Jednako je i sa stvaranjem.

NMMU: Prva ste umjetnica koja izlaže u novom prostoru Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti u u Oktogonu. Koliko vam to znači?

Dubravka Lošić: Prostor Oktogona, ovako još neprilagođen za izlaganje, zahtjevan je na svoj način, što mi je bilo izazovno i radi čega sam odmah prihvatila prijedlog gospodina Branka Franceschija. Posložilo se više stvari, radi toga sam i sretna i zahvalna.

Željko Šoletić 

NMMU: Kako se najbolje opuštate?

Dubravka Lošić: Na različite načine, nemam određeni recept.

NMMU: Ne odustajete od kupanja u moru zimi…?

Dubravka Lošić: Pa, ne odustajem baš olako, ali i ne idem preko svojih mogućnosti. Na prvi dan ove godine biti u moru bio je čist užitak.

NMMU: Koje su vam želje, nade, očekivanja, odluke u 2025. godini?

Dubravka Lošić: U zadnje vrijeme mislim kako previše vremena provodim uz kamione i šlepere. Vjerujem da mi to nije usud.