I dok smo ovih dana imali prilike čitati o novim investicijskim koracima velikog LVMH-a koji je u svoj portfelj dodao i Kapital, kultni japanski modni brend, što je još jedan primjer slojevitog i vrlo pažljivog okrupnjavanja mode vrijedne pažnje (i investicija), iznenadila je vijest kako se gasi pariški Y/Project. Da to nije samo kuloarsko nagađanje potvrdio je i sam brend na svojoj web stranici te društvenim mrežama, kako riječima tako i oproštajnom fotografijom, te se tako i službeno pozdravio s publikom koja je 14 godina podržavala jako cool modu: "Nakon 14 plodonosnih godina, Y/Project je donio izazovnu odluku o prestanku rada".
Razlog? Nitko ih nije htio preuzeti, otkupiti te tako ne dozvoliti gašenje o kojem se počelo glasno govoriti nedavnim odlaskom kreativnog direktora Glenna Martensa, koji je na toj poziciji bio od 2013. do jeseni 2024, te u tom vremenu ostvario snažan uzlet brenda.
Y/Project su osnovali Gilles Elalouf i Yohan Serfaty. Nakon smrti Gillesa Elaloufa, pariški trgovački sud stavio je prinudnu upravu nad markom. Tvrtka za upravljanje imovinom AA Investments sa sjedištem u Hong Kongu pokazala se kao potencijalni kupac nakon što je ponudila ponudu od (sramotnih) 45.000 eura, ali to nije bilo dovoljno za ostanak u modnom svijetu.
Y/Project se uvijek isticao smislom za drugačiju modu, suradnjama s raznim modnim brendovima među kojima i s modnom kućom Jean Paul Gaultier, Uggom, brendom Melissa, Salomon... te odličnim kampanjama. Jedan je od brendova koji su rado nosile i slavne osobe, uključujući Hailey Bieber, Rihannu i Kylie Jenner... zahvaljujući i Martensu koji je baš kao i Dieselu rado stvarao modu s naglaskom na autentičnu urbanu scenu: “Y/Project i tim zahvaljuju svim partnerima i Y/P pristašama na njihovoj nepokolebljivoj predanosti brendu tijekom svih godina. Posebna zahvala Glennu Martensu, Pascalu Conte-Jodri i pokojnom Gillesu Elaloufu što su svom timu dali prostor za stvaranje i rast”.
Prema dostupnim informacijama brend planira neke od arhivskih lookova donirati Metropolitan muzeju u New Yorku, Muzeju mode MoMu u Antwerpenu, Palais Galliera muzeju mode u Parizu i Musée des Arts Décoratifs u čast suosnivača Gillesa Elaloufa.
Neki općenitiji razlozi za gašenje zasigurno su oni financijske prirode, negativni rezultati preslagivanja modnog tržišta, usporavanja na globalnom luksuznom modnom tržištu te dugoročni planovi investicijskih kuća koji ovaj brend više nisu vidjeli na modnoj karti.
Zato preporuka svima koji cijene modu koju su stvarali da se odluče na kupnju dostupnih komada iz dosadašnjih kolekcija (odličnih arhivskih primjeraka) jer na taj će način njihova moda nastaviti živjeti upravo na način kako je i bilo zamišljano sve ove godine, na ljudima, na ulicama.
PROSLAVITE BLAGDANE U WONKINIM SLATKIM APARTMANIMA U NEW YORKU I LOS ANGELESU: Savršen bijeg u raj slatkiša kultnog lika
DIVLJI ZAPAD S POTPISOM PHARRELLA WILLIAMSA: Zavirite u Louis Vuitton svijet kauboja i američkih dendija, vrijedi pažnje
ODLIČNO RJEŠENJE ZA URBANE GUŽVE I GRADOVE BUDUĆNOSTI: Upoznajte zanimljiv koncept mini električnog dostavnog vozila
CIPELE I ČIZME SAVRŠENE ZA SVAKI BLAGDANSKI PARTY OUTFIT: Sada je pravo vrijeme da prošetate u šljokicama i metaliku
5 POGREŠAKA U UREĐENJU INTERIJERA KOJE ODAJU JEFTIN DOJAM: Lako se isprave, a čine veliku razliku