Nakon Tjedna muške mode u Milanu, i ovaj pariški je zatvorio svoja vrata. Sezona se nastavlja u punom ritmu, fokus se s europskog kontinenta seli na Miami, dok prestižne pariške lokacije otvaraju vrata Tjednu visoke mode koji traje od 22. do 25 siječnja 2024.
Pariz je potvrdio koliko je muška moda velika i impresivna, nezaobilazno važna, ukazao na važnost hrabrih i drugačijih modnih poteza, važnost veze mode pop kulture, zabave i umjetnosti; boja, medija, modne umjerenosti i neumjerenosti...
Posebno zanimljiva je i činjenica što su pojedine revije uveličali i izlasci impresivnih pojedinaca, od za Balmain Naomi Campbell, Diane Kruger i Normana Reedusa za AMI, do prvih redova koje su ispunili celebrity ambasadori brendova ali i kolege dizajneri koji su pružali međusobnu podršku.
Tjedan muške odjeće pokazao je dvostruku prirodu muške luksuzne mode, oscilirajući između tiho sofisticiranog i neumoljivo ekstravagantnog, a mi donosimo pregled s revija najistaknutijih modnih kuća.
Valentino
Pierpaolo Piccioli dugo je koristio boju kako bi dočarao određeno raspoloženje (podsjećamo, predstavio je cijelu žensku kolekciju u jednoj nijansi ružičaste, nazvanoj 'Pink PP' i dodijelio joj vlastitu Pantone boju). Revijom za mušku kolekciju pod nazivom Le Ciel 20.24, kojom se Valentino vratio nakon četiri godine izbivanja na Tjedan muške mode u Parizu, vladala je plava boja, od dekorativnih elemenata u raskošnim salonima pariškog Monnaie de Paris, do komada odjeće koji su rezultat dizajnerove posvećenosti istraživanju suvremene muškosti.
A upravo u toj tematici je istaknuta važnost boje, jer plava boja se povezuje s muškim spolom već od samog rođenja djeteta. Ali Piccioli stavlja naglasak na činjenicu kako se plava boja kroz povijest uglavnom povezivala ženstvenošću, i da se zato odlučio ovjde predstaviti boju kao nešto fluidno, te spojiti arhetipske muške odjevne predmete, poput tradicionalnog talijanskog odijela, krojenih mekšom linijom ili ukrašenih detaljima koji podsjećaju na kolekcije visoke mode kuće.
Hermès
Pristup Véronique Nichanian muškoj odjeći Hermès modno se opisuje kao je istinski osjećaj užitka, beskonačna potraga za stvaranjem odjevnih predmeta koji će se svidjeti i vizualno i fizički, i to je ona ravnoteža koju je dizajnerica uspjela postići i održati kroz stvaralaštvo duže od trideset godina. Vizija Hermès muškarca za jesen/zimu 2024. privlači raskošnim kožnim jaknama, detaljima kao što su džepovi, kombinaciji pletenine i print slikarskih motiva, kariranog...
Dominacija sivih i tamnih tonova i modeli većih i manjih modeli torbi, oduševile su modne šmekere.
Loewe
Umjetnik Richard Hawkins iz Los Angelesa poslužio je startna točka za kreativno putovanje Jonathana Andersona za Loewe. Hawkins je poznat po kombiniranju elemenata pop kulture s citatima i osobnim doživljajem, često fasciniran muškim tijelom i celebritijima, poslužio je dizajneru kao inspiracija za kolekciju u kojoj se (opet) spajaju kreativnost i estetika. Kolekcija je protkana bojama, teksturama i modnom odvažnošću, što je odlično rezoniralo s prostorom čiji su zidovi poslužili za aktivaciju digitalnih prozora u kojima su „nastupali“ ambasadori brenda među kojima i najnoviji, Jamie Dornan. Revija je bila protkana idejom priča koje se prenose na feedove društvenih mreža, paparazzi snimkama i kulturom slavnih. Anderson razmišlja o tome koliko je danas sve na razini.
Kolekcija je bila šarena, kako u bojama tako i u kombinaciji materijala i detalja, protkana idejom 'kolažirane stvarnosti' a proizlazi iz dizajnerovog zapažanja o načinu na koji je moderni život 'postao kolaž'; beskrajni tok algoritamskih slika koje se kombiniraju poput Hawkinsovih radova, s vizijom da sve to i dalje može biti vrlo uzbudljivo.
Dior
Pozivnica za Diorovu reviju sadržavala je fotografiju baletana Rudolfa Nurejeva, koji je u želji za slobodom prebjegao na Zapad 1961. godine. Snimio ju je ujak Kima Jonesa, kreativnog direktora Diorove muške linije, fotograf i bivši baletan koji se sprijateljio s Nureyevim i dokumentirao njegov život, a koje je njegov nećak za ovu reviju skupio u knjizi koju je podijelio prisutnima. Modna kritika ovu kolekciju opisuje kako jednu od najimpresivnijih za Dior mušku modu, onu koja je spojila ready-to-wear i teatralnost haute couture.
Za oblikovanje kolekcije Kim Jones je zaronio u Diorove arhive iz ere kada je Saint Laurent oblikovao modu za modernog muškarca toga vremena, a za istaknuti su modeli koji su prošetali impresivne primjerke kimona, temeljenog na stilu koji je Nureyev nosio tijekom svog života, a za koji je troje ljudi trebalo nevjerojatnih deset mjeseci da ga završe. Glazbu za reviju potpisao je Max Richter koji je spojio elemente iz „The dance of the knights“ i Prokofievog baleta „Romeo i Julia“.
Rick Owens
Rick Owens je otvorio vrata svog pariškog doma kako bi ugostio svoju najnoviju reviju muške odjeće pod nazivom 'Porterville' (referenca na kalifornijski grad u kojem je dizajner rođen i odrastao). Revija je održana usred velikih prostorija, oskudno ukrašenih Owensovim monolitnim namještajem, i to čak tri puta. Za medije, za prijatelje i za kupce, i na svakoj od revija bilo je prisutno (samo) stotinu osoba. Povodom mjesta održavanja revije Owens je istaknuo kako je ovo mjesto ono na kojem je počeo s prodajom kolekcije prije 25 godina, a koje mu pruža prostor za promatranje barbarskih vremena u kojima živimo. I zato je pozvao neke od njemu najdražih utopijskih kreativaca, Straytukaya i Matisse Di Maggia, čiji estetiku cijeni u svakom pogledu. Kao rezultat revijom su dominirale gumene napuhane čizme, neke su jakne i hlače bile izrađene od ostatka guma od bicikla, a oduševili su kaputi ali i soundtrack Warszawa Davida Bowiea.
Givenchy
Povijesni haute couture salon kuće u Hôtel de Caraman na pariškoj aveniji Georges bio je mjesto za Givenchyjevu prvu modnu reviju nakon odlaska američkog dizajnera Matthewa M Williamsa krajem prošle godine. U skladu s lokacijom, na kojoj je Hubert de Givenchy radio 36 godina, revija je izgledala poput tradicionalne salonske prezentacije, s gostima koji su sjedili oko stolova u različitim prostorijama (i posluženim madeleines, sendviči s tartufima i šampanjcem). Kolekciju potpisuje interni tima jer novi kreativni direktor tek treba biti objavljen, a kolekcija je idejom gentleman stila koji je g. Givenchy isticao kroz svoja pravila odijevanja: 'Dvojnost njegove javnosti i osobne garderobe: krojačka formalnost osnažena neponovljivim osjećajem za nonšalantnost, kitnjastost i zavodljivost izvan dužnosti'.
Na kraju revije nitko nije izašao kako bi se naklonio publici, a tko će to učiniti sljedeće sezone, ostaje za vidjeti.
Wales Bonner
Britanska dizajnerica Grace Wales Bonner u svome je modnom potpisu dugo koristila obilježja američkog sveučilišnog stila. Vratila im se ove sezone revijom u pariškom Conservatoire National des Arts et Métiers. Atmosfera sveučilišta Howard, hip-hop nastupi, čitanja pjesnika, međunarodna okupljanja na otvorenom, bilo su dio atmosfere koju je začinio i nastup glazbenika Yasiina Beya.
Kolekcija je povezala univerzitetski stil s heklanim elementima (sve ručno izrađeno u Indiji) te detaljima perli, kamenja i broševa, te začinila crnim smoking odijelom te neizbježnim adidas tenisicama te očitom najavom da se osim prema modelu samba okreće i prema superstaru.
Louis Vuitton
Nakon debija Pharrella Williamsa prošlog ljeta u Parizu uslijedila je nova modna priča i to na samom početku pariškog Tjedna muške mode za jesen/zimu 2024. Od prvih najava na društvenim mrežama, preko pozivnice do uređenja mjesta održavanja revije, sve je davalo nagovještaj mode inspirirane američkim Zapadom. Revija Paris LVirginia je bila inspirirana Virginijom, državom rođenja slavnog Pharrella. Kaubojski šeširi, kaubojke, rukavice, rese, bolo kravate, kopče, kravlji print, užad, pikselizirani print - sve je to oblikovalo vizualno privlačan miks LV klasika i kaubojskih detalja. Ovom je kolekcijom još jednom ispričana priča o putovanju, dočarana LV kovčezima, mega torbama, začinjena vezenim detaljima, perlama, traperom, dekama, sve u svemu odličnom estetikom.
Revija je bila više od modnog poligona, tu se slavilo, pjevalo, uživalo u vrhunskoj produkciji, jer kako bi ovu modnu priču ispričao na što je moguće autentičniji način, kreativni direktor je surađivao s umjetnicima koji pripadaju sjevernoameričkim Indijancima plemena Dakota i Lakota, kako kroz motive, tako i kroz scenografiju i glazbu, a soundtrack revije čine pjesme kao što su “The Spirit of Saturday Night Live by the Native Voices of Resistance x Pharrell Williams,“Good People” od Mumford & Suns i Pharrella, “Shotgun Wedding” Pharrella i Jelly Rolla, te “Doctor” Pharrella i Miley Cyrus.