Maison Margiela Artisanal: Odličan modni debi kojim nas je Glenn Martens vratio u rane dane Margiele

U izuzetnom ambijentu slavila se visoka moda ali i novo doba ove modne kuće.

Maison Margiela

Ovosezonski Tjedan visoke mode posebniji je od prethodnih. Razlog leži u činjenici da su neke od revija ujedno bile i iščekivani debi nastupi novih kreativnih direktora pojedinih modnih kuća, baš poput revije modne kuće Maison Margiela u sklopu koje je debitirao Glenn Martens i to Artisanal kolekcijom.

Bila je to revija o kojoj se govorilo i govori još dugo nakon što su se svjetla modne piste u Le Centquatre-Paris, izblijedjelom kulturnom prostoru na sjeveru grada, ugasila, dugo nakon trenutka kada su goste revije ispratili članovi velikog Margielinog tima, svi odjeveni u bijele kute. Prema viđenom i napisanom revija je bila snažna posveta propadanju, anonimnosti i ponovnom oblikovanju, svemu što je ključno za Margielin DNK.

Maison Margiela 

Maison Margiela 

Maison Margiela 
Maison Margiela 

Zidovi prostora su bili prekriveni papier-mâché tapetama koje su se ljuštile i raspadale poput onih na zidovima starog aristokratskog kazališta, evocirajući i eleganciju i propadanje, promjenu. Savršeno za nastup tako Margielinih elementa - maski, recikliranja i odmaka od očekivanog. I koliko god znate što vas možda očekuje, ovaj je revija s puno detalja ostavila poseban trag; od modela koji su (očekivano) lica prekrivenih maskama (na prvoj modnoj reviji Martina Margiele, za proljeće/ljeto 1989., modeli su nosili maske, s ciljem da se pozornost usmjeri isključivo na odjeću, a ne na lica modela), sporim korakom kružile prostorijama te iz looka u look donosile sve dublji uvid u novu eru modnog stvaralaštva.

Bilo je tu svega a revija je započela skulpturalnim haljinama izrađenim od PVC-a - kao omaž stvaralašrvu Martina Margiele i smislu za neobične materijale poput plastičnih vrećica i celofana. Zatim je uslijedila avangarda: haljine nalik kostimima za nove nastavke filma Dune, u kombinaciji sa zlatnim maskama izgledale su eterično izvanzemaljski. Divna baršunasta haljina izgledala je poput tekućeg zlata, a druga poput rijetkog dragog kamena.

Uživalo se i u reinterpretaciji održivosti kroz patchwork estetiku, odlična igra kože, perja, korzeta, steznika... gdje je svaki detalj oblikovao priču. 

Maison Margiela 

Maison Margiela 

Maison Margiela 

Maison Margiela 

Brojni komentari na društvenim medijima ističu sličan doživljaj, pojmovi kao koncept, savršeno, vizualno, do toga da je slavna urednica Carine Roitfeld nakon revije izjavila kako nakon viđenog opet voli modu.

Maison Margiela 

Maison Margiela 

Maison Margiela 

Maison Margiela 

Mnogi se sada i javno slažu kako je Glenn Martens (koji i dalje ostaje na mjestu kreativnog direktora Diesela) odličan izbor za Maison Margielu, te da je savršeno procijenio kako u modu vratiti osjećaj umjetnosti. Posebno su zanimljivi komentare i mlađe publike koji cijene ideju održivosti, rekonstrukcije i kazališne interpretacije.

Maison Margiela 

Maison Margiela 

Maison Margiela 

Maison Margiela 

Maison Margiela 

Glenn Martens je ovom revijom i kolekcijom odao počast Martinu Margieli, s osjećajem da zna kako nasljeđe interpretirati kroz elemente konceptualne umjetnosti, a komentari koji su se hvatali pretjeranosti maski ili sporog tempa revije nimalo ne umanjuju viđeno, dapače, otvaraju prostor za upoznavanje ne samo s modnom kućom već i novim kreativnim direktorom na iskreniji način.

Ono što veseli je uzbuđenje koje modna scena ostavlja za jesen kada će biti predstavljena i ready to wear kolekcija.