Ljetna nesanica? Točno, nije rijetka pojava: Evo kako si pomoći ako vam postane dio svakodnevice

Nema brige - ništa neuobičajeno.

Instagram (@keziacook)

Ljeto mnogima znači more, sunce, duže dane i druženja do kasno u noć. Ipak, s dolaskom visokih temperatura često stiže i jedan neočekivani gost - nesanica. Vruće, sparne noći mogu pretvoriti čak i najudobniji krevet u mjesto nelagode, a tijelo i um ostaviti umornima i napetima. No, zašto je to tako i postoji li način da ipak uživamo u mirnom snu i tijekom najtoplijih mjeseci?

Zašto nas vrućina drži budnima?

Tijekom dana tjelesna temperatura prirodno raste, a navečer, kad se pripremamo za spavanje, ona bi trebala padati. Taj pad temperature važan je signal mozgu da je vrijeme za odmor i san. Kada su ljetne noći tople, tijelo se teže hladi i ne može doseći optimalnu temperaturu za mirno uspavljivanje.

Instagram (@emilisindlev) 

Osim toga, dulje dnevno svjetlo potiče nas da ostanemo aktivni do kasnije, dok kasni večernji izlazak ili piće s prijateljima mogu dodatno poremetiti unutarnji sat. Klima uređaji i ventilatori ponekad pomažu, ali njihovo pretjerano korištenje može izazvati iritaciju dišnih putova ili suhoću kože.

Kako vrućina utječe na zdravlje i raspoloženje?

Kronični nedostatak sna nije bezopasan. Može oslabiti imunološki sustav, pogoršati koncentraciju, uzrokovati promjene raspoloženja, a dugoročno čak i utjecati na hormone gladi, što može dovesti do neuredne prehrane. Upravo zato je važno stvoriti male, ali značajne navike koje će pomoći da i tijekom vrućih ljetnih noći spavamo kvalitetnije.

Što možemo učiniti da bismo bolje spavali?

Rashladite spavaću sobu prirodno

Kad padne noć, otvorite prozore i dopustite svježem zraku da uđe. Tijekom dana spustite rolete ili zastore kako bi prostor ostao hladniji. Izbjegavajte spavanje s uključenim klima uređajem na preniskoj temperaturi - idealno je da ga isključite prije spavanja ili koristite funkciju 'sleep mode'.

Instagram (@keziacook) 

Odaberite laganu, prozračnu posteljinu

Prirodni materijali poput pamuka i lana propuštaju zrak i upijaju znoj, dok sintetički materijal

 i zadržavaju toplinu. Ljeti je bolje spavati ispod tanke plahte nego pokrivača.

Večernji ritual opuštanja

Topli ili mlaki tuš može pomoći tijelu da se rashladi jer nakon izlaska iz tuša tijelo prirodno smanjuje temperaturu. Nakon toga, isprobajte progresivno opuštanje: legnite, duboko dišite i polako napnite pa opustite svaki mišić od stopala prema glavi. Ova jednostavna tehnika smanjuje napetost i šalje tijelu poruku da je vrijeme za odmor.

Instagram (@lunaisabellaa) 

Pazite na prehranu i piće

Izbjegavajte kofein, alkohol i tešku hranu barem dva do tri sata prije spavanja. Umjesto toga, popijte čaj od kamilice ili čašu mlake vode.

Ograničite korištenje ekrana

Plavo svjetlo s mobitela i laptopa usporava lučenje melatonina, hormona važnog za san. Pokušajte barem pola sata prije spavanja ugasiti ekrane i opustiti se uz knjigu, glazbu ili meditaciju.

Isprobajte 'rashlađujuće trikove'

Stavite posudu s hladnom vodom ili ledom pokraj kreveta, položite mokri ručnik na čelo ili zapešća ili prije spavanja stavite jastuk na kratko u hladnjak - sve što pomaže da se temperatura tijela spusti.

Instagram (@keziacook) 

Ljetna nesanica nije nepobjediva

Iako nam vruće ljetne noći mogu otežati san, male promjene i svjesna rutina mogu donijeti veliko olakšanje. Poslušajte potrebe svog tijela, stvorite smirujući večernji ritual i dopustite si trenutke opuštanja prije odlaska na spavanje.