Ako ste ikada kupili nešto samo zato što je bilo na sniženju - dobrodošli u klub. No, možda niste znali da za to postoji i poseban naziv koji je osvojio TikTok i druge društvene mreže: spaving.

Ovaj pojam nastao je kombinacijom engleskih riječi spending (trošenje) i saving (štednja) i savršeno opisuje paradoks koji svi poznajemo - mislimo da štedimo, ali zapravo trošimo više nego što smo planirali.

Kako funkcionira spaving?

Primjer je jednostavan: naiđete na reklamu koja kaže 'kupi dva, treći je gratis' ili 'potroši još 15 € i ostvari besplatnu dostavu'. Naizgled, to zvuči kao sjajna prilika za uštedu. No, u stvarnosti, možda ste upravo potrošili novac na nešto što vam uopće nije trebalo.

Na kraju ste ipak platili više nego što biste platili da ste kupili samo ono što ste zaista željeli ili trebali. Ukratko: spaving je iluzija štednje kroz dodatnu potrošnju.

Zašto toliko upadamo u ovu zamku?

Psiholozi objašnjavaju da popusti, akcije i 'posebne ponude' stvaraju osjećaj hitnosti i zadovoljstva. U mozgu se aktivira dopamin - hormon sreće - jer imamo dojam da radimo pametan potez.

Brendovi to itekako znaju i koriste razne marketinške trikove:

  • Ograničene akcije ('samo danas!')
  • Popusti na 'drugi proizvod'
  • Besplatna dostava uz određenu potrošnju
  • Kuponi i nagradni bodovi koji vas potiču da opet kupujete

Sve to stvara osjećaj da 'štedimo', dok zapravo trošimo više.

Kako se obraniti od spavinga?

Evo nekoliko praktičnih savjeta:

  • Napravite popis prije kupovine i držite ga se.
  • Zapitajte se: 'Bih li ovo kupio/la da nije na popustu?' Ako je odgovor ne - vjerojatno vam ne treba.
  • Odložite kupnju na 24 sata - često shvatimo da proizvod zapravo ne želimo.
  • Računajte u eurima, a ne u postocima - '30 % popusta' zvuči primamljivo, ali kad vidite da je razlika samo 5 ili 10 €, drugačije gledate na to.
  • Podsjetite se da prava ušteda znači - ne potrošiti.

Manje spavinga, više stvarne štednje

Spaving je moderan naziv za staru naviku koju svi imamo: trošiti da bismo 'uštedjeli'. Ali kad pogledamo svoje račune na kraju mjeseca, često shvatimo da smo zapravo samo trošili. Nema ništa loše u povremenom popustu ili akciji - važno je samo biti svjestan što nam zaista treba, a što kupujemo zato što je 'na sniženju'. Prava ušteda je, zapravo, u odabiru, a ne u dodatnoj potrošnji.