Odličan uvod u kulturni vikend: Započeo je drugi festival Open House Zagreb, budite i vi dio odlične manifestacije

Festival je započeo posjetom simbolu grada, Umjetničkom paviljonu.

dražen kokorić

Jutros je obilaskom Umjetničkog paviljona, uz stručno vodstvo mag.ing.aedif. Nikoline Morovićotvoren drugi Open House Zagreb festival. Umjetnički paviljon u Zagrebu najstariji je izložbeni prostor u Hrvatskoj, izgrađen 1896. godine za Milenijsku izložbu u Budimpešti. Paviljon se nalazi na reprezentativnoj poziciji istočnog dijela Zelene potkove, sistema parkova i trgova koji definiraju donjogradski zagrebački urbanizam, a ključno je mjesto hrvatske moderne umjetnosti i fokalno mjesto hrvatske kulture.

Na samom otvorenju, prisutnima su se obratili izvršna ravnateljica projekta OHZ Tomislava Blatnik, kreativna ravnateljica projekta OHZ Dubravka Vrgoč, ravnateljica Umjetničkog paviljona Irena Bekić i zagrebački dogradonačelnik Luka Korlaet.

Ravnateljica Umjetničkog paviljona Irena Bekić izjavila je: “Bazično podignut za potrebe Milenijske izložbe u Budimpešti pa potom preseljen u Zagreb, ovaj paviljon, usprkos svojem statusu postojanog simbola kulturnog identiteta grada, ima trajno upisanu privremenost. Potres koji je zadesio Zagreb i radovi na obnovi koji su uslijedili, vratili su nas na ishodište paviljona, skrenuli pozornost na njegovu čeličnu konstrukciju, montažnost i privremeni karakter. U današnjem nesigurnom i fluidnom vremenu skretanje pozornosti na dvojnost strukturno i povijesno sadržanu u Paviljonu i aktiviranje tog principa kroz program koji radimo, ali i ovakve šetnje čini nam se dijelom profesionalne odgovornosti.”

 Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet istaknuo je: “Jako mi je drago da sam mogao otvoriti drugo izdanje Festivala Open House Zagreb, koji otkriva “utrobu kuća”, a ne samo njihovu pojavnost. Mislim da je to jako bitno za uvid u arhitekturu, ako ne i presudno. Umjetnički paviljon je jedna od najzanimljivijih zgrada i u povijesnom i u arhitektonskom smislu, inicijalno građena za Milenijsku izložbu u Budimpešti, pa premještena u Zagreb. 1898. je otvoren izložbom Zagrebačkog salona, i od onda se u njemu kontinuirano održavaju izložbe. Trenutno smo točno u trenutku između konstrukcijske i cjelovite obnove i taj je “međuprostor” iskorišten za razgledavanje, pa će posjetitelji moći vidjeti i ono što je prethodilo, ali i čuti ono što slijedi u smislu završnih restauratorskih radova.”

dražen kokorić  Luka Korlaet, Dubravka Vrgoč, Tomislava Blatnik, Irena Bekić

Nakon uspješne prve sezone zadovoljstvo nam je predstaviti drugu sezonu Festivala Open House Zagreb kao mjesta susreta građana i arhitekture u kojem struka zajedno sa stanovnicima, ne samo otkriva, već i promišlja izglede Grada, slaveći njegovu arhitektonsku izvrsnost, baštinu i urbane inovacije. Ovoga vikenda otvorit ćemo vrata značajnim građevinama i pojedinim kvartovima čineći tako arhitekturu dostupnu javnosti. Izdvajajući tri teme: "Revitalizaciju arhitektonskog nasljeđa", "Ostavštinu Viktora Kovačića" i "Urbane cjeline" željeli smo recentnim pristupom iz različitih vizura osvijetliti neke od paradigmatskih primjera našeg bivanja u Gradu. Ističući održivost, prenamjenu baštine i urbanu regeneraciju Festival Open House Zagreb potiče poštivanje izgrađenog okoliša, a stanovnicima nudi mogućnost da se još više povežu sa svojim gradom. Stoga se veselimo brojnim obilascima koje otvaraju ne samo vrata već i perspektive doživljaja Grada u kojem živimo ili kojeg posjećujemo” izjavila je kreativna ravnateljica projekta OHZ Dubravka Vrgoč.

dražen kokorić  Luka Korlaet, Ana Salopek, Ivana Haničar Buljan, Dubravka Vrgoč, Tomislava Blatnik, Irena Bekić, Senka Dombi, Zrinka Barišić Marenić, Bojan Baletić

Izvršna ravnateljica projekta OHZ Tomislava Blatnik: “Arhitektura mora biti otvorena široj javnosti i poticati raspravu među ljudima. Na festivalu omogućujemo bolje razumijevanje arhitektonskih ostvarenja ulascima u privatne kuće, obrazovne, poslovne i vjerske institucije. Ove smo godine odajući čast ocu hrvatske moderne arhitekture Viktoru Kovačiću uvrstili u program sve njegove realizacije u kojima smo uspjeli posjetiteljima omogućiti ulazak. Uveli smo i razgovore s našim velikim arhitektima Brankom Silađinom, Milanom Šosteričem i Hildegard Auf-Franić koji će nam podijeliti svoja iskustva i poglede na arhitekturu u vremenu kada su oni realizirali neke svoje velike projekte, ali i danas u vrijeme velike obnove grada nakon potresa koji nas je zadesio. Zahvaljujem Turističkoj zajednici grada Zagreba na podršci i partnerstvu, pokrovitelju mobilne komunikacije Infobipu te tvrtkama Međunarodnoj zračnoj luci Zagreb, OTP banci, Heidelberg materialsu, Oktavijanu, Regaleriji i Landmaku. Hvala našim domaćinima i posjetiteljima Open House Zagreb festivala, našem Stručnom žiriju, Savjetodavnom odboru i svim volonterima bez kojih ovakav projekt ne bi bio izvediv. U svijetu već 60 gradova održava Open House festivale, a gradu Zagrebu i arhitekturi grada je članstvo u mreži festivala velika i važna promocija.”

dražen kokorić 

dražen kokorić 

dražen kokorić 

dražen kokorić 

Nastavljajući se na izniman uspjeh prvog Open House Zagreb Festivala tijekom dana kao i u subotu i nedjelju građani i turisti dobit će priliku uz stručno vodstvo obići ukupno 41 arhitektonski atraktivan i značajan objekt: KUĆU KALLINA, Gundulićeva 20, STAMBENO POSLOVNU ZGRADU RADOVAN, Masarykova 22, PALAČU ZAGREBAČKE BURZE ZA ROBU I VREDNOTE, Trg hrvatskih velikana 3, PETI KUPE, Trnjanska cesta 5, CRKVU SVETOG BLAŽA, Prilaz Gjure Deželića 64, KOMPLEKS INSTITUTA RUĐER BOŠKOVIĆ, Bijenička cesta 54, GIMNAZIJU TITUŠA BREZOVAČKOG, Jurja Habdelića 1, CVJETNO NASELJE, DVIJE STAMBENE ZGRADE, Padovčeva 8, SAMOSTAN SESTARA MILOSRDNICA S CRKVOM SV. VINKA PAULSKOG, Frankopanska 17, OŠ DR IVAN MERZ, Račkog 4 i DJEČJI VRTIĆ VJEVERICA, Ksaverska cesta 14.

U subotu 18. listopada na rasporedu su: STAMBENA ZGRADA ORŠIĆ – DIVKOVIĆ Masarykova 21 - 23, STAN VIKTORA KOVAČIĆA, Masarykova ul. 21, FAKULTET KEMIJSKOG INŽENJERSTVA I TEHNOLOGIJE, Trg Marka Marulića 19, JEZUITSKI TRG, ZGRADA RADNIČKOG SVEUČILIŠTA „MOŠE PIJADE“ Ulica grada Vukovara 68, EUROTOWER, Ul. Ivana Lučića 2a, FAKULTET POLITIČKIH ZNANOSTI, Lepušićeva ul. 6, REKONSTRUKCIJA I NADOGRADNJA POSLOVNO-STAMBENE GRAĐEVINE, Petrova 140, EPIDEMIOLOŠKI INSTITUT - ZGRADA HRVATSKOG ZAVODA ZA JAVNO ZDRAVSTVO, Rockefellerova 2, GRAD MLADIH, Aleja hrvatske mladeži 19, KUĆA FRANK, Hebrangova 33 / Mažuranićev trg 1, KUĆA SLAVEX I SVAČIĆEV TRG, Svačićev trg 13 i STAMBENO – POSLOVNA ZGRADA, EX KUĆU WASSERTHALL, Bakačeva 3.

U nedjelju 19. listopada obilazit će se HRVATSKI PRIRODOSLOVNI MUZEJ, Demetrova ul. 1, STAMBENI BLOK NADARBINE ZAGREBAČKE NADBISKUPIJE, „MALI VATIKAN“, VOĆARSKO NASELJE, VIŠESTAMBENA ZGRADA, Zorkovačka 2-4, NASELJE ISTRANA I INVALIDA, ROKOV PERIVOJ, SABORNA CRKVA PREOBRAŽENJA GOSPODNJEG, Preobraženska ul. 4, SPOMEN PARK DOTRŠČINA, ULICA GRADA VUKOVARA, ZAPRUĐE, DEŽMANOV PROLAZ, MULTIFUNKCIONALNI PROSTOR KONTEJNER, Odranska 1/1, ZELENI PAVILJON - STUDENTSKI RESTORAN UZ AGRONOMSKI FAKULTET, Svetošimunska cesta 25 i AGRONOMSKI FAKULTET, Svetošimunska cesta 25.

U sklopu Festivala organizirat će se i tema pod nazivom "Susret s arhitektom" koja podrazumijeva razgovore s iznimno značajnim arhitektima koji su obilježili pojedine epohe. Na kraju prvog dana OHZ-a razgovarat ćemo s arhitektom Brankom Silađinom u njegovom stanu, uz moderiranje Dražena Juračića, u subotu ćemo s Milanom Šosteričem i uz moderiranje Alana Kostrenčića razgovarati u Muzičkoj akademiji, a za kraj festivala, u nedjelju očekuje nas razgovor s Hildegard Auf-Franić, na Agronomskom fakultetu. Moderira Mia Roth Čerina.

Open House Zagreb dio je svjetske mreže festivala OPEN HOUSE WORLDWIDE, zamišljen kao promocija najatraktivnijih zagrebačkih arhitektonskih djela te susret građana s arhitektima, građevinarima, investitorima i vlasnicima objekata. Festival potiče razmišljanja o vrijednostima grada i ulozi stanovnika u njegovom stvaranju te ih potiče da se zalažu za dobro osmišljeno, planski izgrađeno okruženje. Svi programi su besplatni.

Više o programu saznajte na stranici Open House Zagreb.