Kada je Maria Grazia Chiuri debitirala u Dioru kao prva žena kreativna direktorica brenda 2016., njezina majica s natpisom “We Should All Be Feminists” bila je glavna tema interneta. Stoga ne čudi što je godinama kasnije, za Chiurinu prvu kolekciju prikazanu u New Yorku, odabrala Brooklynski muzej kao mjesto svoje revije pred jesenske kolekcije 2024. godine. Ta je kulturna institucija i jedna od prvih koja ima odjel za feminističku umjetnost i poznata je po tome što se u njoj nalazi postav The Dinner Party by Judy Chicago, važan komad feminističke umjetnosti koji predstavlja 1038 žena u povijesti, od kojih je 39 žena predstavljeno kroz detalje, a još 999 imena ispisano je u na podu uz stol.
Gosti revije sjedili su u muzejskom atrijskom dvorištu Beaux-Arts Court koje se ističe raskošnim staklenim krovom i staklenim podom, u prostoru koji ovaj put poslužio modu inspiriranu likom i filmske ikone 30-ih, Marlene Dietrich. Modeli su bili inspirirani crnom i bijelom te androginim, minimalističkim krojevima. Dietrich je bila velika obožavateljica Diora, u svakodnevnim lokovima obožavala je nositi njegove sakoe, te odijela i glamurozne haljine u filmovima kao što je Stage Fright (Trema) Alfreda Hitchcocka. Drugi važan razlog održavanja modne revije u Velikoj jabuci je emocija osnivača kuće Christiana Diora i njegove kolekcije Christian Dior New York koju je dizajnirao u Francuskoj, a napravio u New Yorku 1948. godine.
Sve viđeno odraz je upravo onog što je Dietrich nosila prije gotovo 100 godina. Uske kravate, Brixton šeširi, kožne jakne, safari kapute i uske prsluke... Svoje mjesto dobila je i slavna Bar jakna, a sve haljine su bile prožete metalik detaljima, urešene kristalnim perlama. Sve kao nekad a opet uronjeno u vrhunske tkanine i Diorov stil današnjice.
Stil Marlene Dietrich bio je posve osoban, u to vrijeme daleko od komercijalnog - kaput s leopard uzorkom, kratka kravata dramatično razvezana na vrhu bluze, bijela košulja dekonstruirana s širokim rukavima i otvorenim izrezom, kožna avijatičarska jakna; pa džemperi koje je nosila u kombinaciji sa suknjama, sve je to odraz osobnosti ali i stila, onog koji je oblikovao modni stil New Yorka. Većina ovih modela već je bila viđena u lookbook formatu, ali za ovu prigodu dodano je deset modela koji su nadahnutih New Yorkom, u nekim detaljima snažno je oživio Dior iz Gallianove ere - s novinskim printom, američkom zastavom...
Atmosfera je bila dodatno uronjena u detalje inspirirane njujorškim noćnim životom, od neonskih reklama osvijetlile su muzej stvarajući bajkovitu kulisu za predstavljanje nove kolekcije. Maria Grazia Chiuri povukla je brojne paralele između prošlosti i sadašnjosti, što je bilo vidljivo do umjetničke instalacije dviju feminističkih umjetnica - Susan Santoro i Claire Fontaine; od kojih su posebno impresivne ruke nastale po crtežu umjetnice Santoro, a u čiji su realizaciji sudjelovale kustosica, Maria Grazia Chiuri te Diorove krojačice.
Reviju Dior Pre Fall 2024. podržali su brojni gosti, među kojima su bile Anya Taylor-Joy, Karlie Kloss, Charlize Theron, Naomi Watts, Rachel Zegler, Diane Kruger, Michelle Williams...
Tko je kupio originalnu Birkinicu Jane Birkin? Više nije tajna, poznato je tko je anonimni Japanac
Kylie ovog ljeta nosi vintage arhivske komade: Odlična nam je bijela haljina koju kombinira s japankama na petu
Leaving a Lover: Glazbeno-kazališni spektakl svestrane Maje Posavec u rujnu u ZKM-u
Jeste li čuli za dinju koja košta 400 dolara? Američko tržište potvrđuje, luksuzne namirnice su novi simbol luksuza
Lena Dunham donosi novu rom-com seriju koja će, čini se, dominirati ljetom: Too Much već je hit na Netflixu