Bilo da ste ambiciozni dizajner interijera ili samo želite preurediti svoj dom, spavaća soba može biti izazovno mjesto za uređenje jer se sve vrti oko udobnosti i funkcionalnosti. Zato u nastavku donosimo nekoliko ideja i savjeta koji će vam pomoći da izvučete maksimum iz svoje spavaće sobe.

1. Ne pretjerujte s bojama

Spavaće sobe trebale bi biti umirujuće oaze i ugodne prostorije, a najbolji alat za postizanje takvog efekta su suptilnije palete boja, primjerice neutralne boje poput bijele i bež ili svijetlija paleta boja poput lavande i svijetloplave. To ne znači da vaša spavaća soba treba biti dosadna - ako su vaše omiljene boje upečatljivije, slobodno eksperimentirajte. Možete dodati jastuke u jarkim bojama, šarenu navlaku za poplun ili pak tapete s uzorcima.

2. Vodite računa o prohodnosti

Jedan od najboljih načina kojima ćete svojoj spavaćoj sobi dati umirujući i opuštajući ugođaj jest fokusiranje na lakoću pokreta ili prohodnost bez osjećaja skučenosti. Gdje god je to moguće, pokušajte izbjeći dodatni namještaj u spavaćoj sobi kako se ne biste spotakli o police za knjige i stoliće za kavu ili provlačenje pokraj noćnih ormarića kako biste se domogli kreveta. To je osobito važno u malim prostorima i sobama, gdje je prostor ograničen i dragocjen. Ako imate skučenu spavaću sobu, razmislite o dodatnim prostorima za pohranu koje biste mogli postaviti, poput ladica ispod kreveta.

3. Vizualna ravnoteža

Iako je nesmatano kretanje odličan način da procijenite je li vaša spavaća soba pretrpana ili ne, važno je i kako izgleda. Svaki komad namještaja ima vizualnu težinu (na primjer, manji okvir kreveta bez uzglavlja bit će vizualno puno lakši od većeg okvira kreveta sa širokim uzglavljem).

Kada birate komade namještaja za spavaću sobu, razmislite o vizualnoj težini svakog komada. Ako imate manju spavaću sobu, odaberite svijetliji krevet i manji noćni ormarić. Za veće spavaće sobe s visokim stropom preporuča se visoko uzglavlje na krevetu ili velika zidna umjetnina kako biste ispunili prostor i privukli pogled prema gore. Sjajan trik za promjenu vizualne ravnoteže u svim prostorijama je zidno ogledalo. Naime, ogledala mogu gotovo poništiti vizualnu težinu, kao da dodaju prostor vašoj sobi.

4. Poigrajte se s rasvjetom

Umjesto da se oslanjate samo na stropno svjetlo ili stolnu lampu, isprobajte slojevito osvjetljenje, odnosno nekoliko različitih izvora svjetla koje možete uključivati ​​i isključivati ​​za maksimalnu funkcionalnost i koheziju. Za višeslojnu rasvjetu ne treba vam luster - razmislite o različitim jednostavnim izvorima svjetlosti koje možete iskoristiti u svojoj spavaćoj sobi (kao što su ugrađeno prirodno svjetlo, stropna svjetla, podne lampe, noćne lampe, stolne lampe, svjetla za čitanje, visilice, prigušivači i svijećnjaci).

5. Dodajte mekane predmete

Sve spavaće sobe imaju jedan veliki mekani predmet - krevet, koji je često i središnja točka prostorije. Kako biste uravnotežili vizualnu mekoću kreveta, pokušajte isti vizualni ugođaj inkorporirati na druga mjesta, čime ćete izbjeći da ostatak sobe djeluje pretjerano grubo u usporedbi s njim. Zavjese, prostirke ili plišane deke sjajni su načini za balansiranje mekoće u prostoru.

6. Ne zaboravite kutak za sebe

Vaša bi spavaća soba trebala izgledati kao oaza u kojoj se možete opustiti. Ako imate prostora, razmislite o načinima na koje možete dodati kutak samo za sebe. Klupica do prozora ili samo udobna stolica i tabure za noge sjajni su načini za ušuškavanje pri opuštanju, a možete im dati osobni štih.

7. Ukomponirajte osobni stil

Kada planirate kako urediti spavaću sobu, nemojte se toliko zaokupljati savjetima za uređenje jer biste mogli završiti s prostorijom koja vam se neće svidjeti. Spavaća soba bi trebala biti skrojena prema vašim potrebama pa se tijekom cijelog procesa uređenja pitajte što vam se sviđa. Ako volite nešto specifično, poput biljaka ili tapeta, svakako napravite mjesta za to u svojim dizajnerskim planovima.