Dehidracija, starenje, alergije, nedostatak određenih nutrijenata, ali i sezonske promjene uzrokuju suhu kožu. Ovisno o uzroku, mogu se koristiti različite metode liječenja, uključujući medicinske masti, hidratantne kreme za tijelo i maske za lice. Osim toga, promjene načina života, kao što je pijenje više vode i uzimanje određenih dodataka, mogu poboljšati suhu kožu.
Suha kože može se manifestirati kroz različite simptome.
- Svrbež i iritacija: Osobe sa suhom kožom često se suočavaju s nelagodom i svrbežom.
- Crvenilo: Ponekad suha koža može postati crvena i upaljena.
- Pucanje i ljuštenje: Koža može postati osjetljiva, gruba i početi se ljuštiti, što može dovesti do pucanja kože.
- Zatezanje: Suha koža često je zategnuta, osobito nakon pranja ili po hladnom vremenu.
- Gruba tekstura: Površina kože može postati suha i neravna.
Koja je razlika između suhe i dehidrirane kože?
Suha koža i dehidrirana koža često se koriste kao sinonimi, ali zapravo su različite. Suha koža je tip kože karakteriziran nedostatkom prirodnih ulja i često je uzrokovana genetskim čimbenicima ili starenjem. Dehidrirana koža, s druge strane, odnosi se na stanje u kojem koža gubi vlažnost, što može biti uzrokovano vanjskim čimbenicima poput niske vlažnosti zraka ili nedovoljnog unosa tekućine. Dehidrirana koža može biti privremeni problem, koji se može riješiti povećanim unosom tekućine i korištenjem hidratantnih krema.
Koji su najbolji dodaci prehrani za suhu kožu?
Određeni dodaci mogu poboljšati hidrataciju i zdravlje kože. U nastavku odabiremo samo neke od preporučenih.
1. Vitamin D3
Vitamin D je vitamin topiv u mastima koji je ključan za mnoge aspekte zdravlja, uključujući i zdravlje kože.
Keratinociti, stanice kože koje čine većinu vanjskog sloja kože poznate kao epidermis, jedine su stanice u ljudskom tijelu koje mogu formirati vitamin D iz njegovog prekursora 7-dehidrokolesterola (7-DHC) i pretvoriti ga u oblik koji naša tijela mogu koristiti.
Vitamin D ima važnu ulogu u zaštiti kože i rastu stanica kože, kao i u održavanju imunološkog sustava kože koji djeluje kao prva linija obrane od štetnih patogena.
Pokazalo se da dodaci vitamina D značajno ublažavaju simptome kožnih poremećaja koji uzrokuju suhu kožu, svrbež, uključujući ekcem.
Velik postotak stanovništva ima manjak vitamina D, a budući da je ovaj nutrijent neophodan za hidrataciju kože, nadopuna ovim vitaminom može pomoći u borbi protiv suhe kože.
2. Kolagen
Kolagen je protein vezivnog tkiva, koji naše tijelo proizvodi, a zaslužan je za zdravu, svježu, sjajnu i zategnutu kožu. Smješten između epiderme i mišića, ima ulogu držača kože i utječe na njezino starenje.
Neka su istraživanja pokazala da uzimanje dodataka kolagena može imati niz dobrobiti za kožu, uključujući smanjenje bora i povećanje hidratacije kože.
Prije uzimanja dodatka kolagena posavjetujte se s liječnikom.
3. Vitamin C
Vitamin C djeluje kao snažan antioksidans koji štiti kožu i neophodan je za proizvodnju kolagena, što ga čini važnom hranjivom tvari za zdravlje i njegu kože.
Zapravo, koža sadrži vrlo visoke razine vitamina C, a neka su istraživanja otkrila koncentracije do 64 mg vitamina C na 100 g epidermalnog sloja kože.
Nije iznenađujuće da su studije pokazale da povećanje vitamina C u prehrani nadopunom ove hranjive tvari može poboljšati mnoge čimbenike zdravlja kože, uključujući hidrataciju kože. Stoga dodaci vitamina C mogu poboljšati cjelokupno zdravlje kože i pomoći u borbi protiv suhe kože.
Kao i kod svakog novog suplementa, posavjetujte se sa svojim liječnikom prije dodavanja vitamina C vašoj prehrani.
4. Riblje ulje
Riblje ulje je dobro poznato po svojim svojstvima koja promiču zdravlje kože.
Sadrži dokozaheksaensku kiselinu (DHA) i eikosapentaensku kiselinu (EPA), dvije esencijalne masne kiseline koje imaju snažna protuupalna i ljekovita svojstva te dokazano pogoduju zdravlju i izgledu kože na mnogo načina.
Dodaci ribljem ulju mogu poboljšati kožnu barijeru masnih kiselina, što pomaže u održavanju hidratacije kože.
5. Probiotici
Brojna istraživanja povezuju konzumaciju probiotičkih dodataka prehrani sa zdravljem kože. Mnogi istraživači smatraju da probiotici mogu pomoći u usporavanju starenja kože jer održavaju njezinu PH vrijednost optimalnom.
Jedna je studija pokazala da dodavanje bakterije Lactobacillus plantarum u prehranu poboljšava zaštitnu funkciju kože i hidrataciju kože nakon 8 tjedana. Međutim, potrebna su dodatna istraživanja.
6. Hijaluronska kiselina
Hijaluronska kiselina se često koristi topikalno za poboljšanje hidratacije kože, no nedavna istraživanja pokazuju da uzimanje ovog spoja u kombinaciji s drugim nutrijentima može značajno povećati hidrataciju i elastičnost kože te smanjiti pojavu bora.
7. Aloe vera
Aloe vera se stoljećima koristi u njezi kože. Bogata je brojnim vitaminima, aminokiselinama, enzimima, mineralima i antioksidansima.
Studija na 64 žene otkrila je da suplementacija masnim kiselinama dobivenim iz aloe vere tijekom 12 tjedana značajno poboljšava vlažnost i elastičnost kože u usporedbi s placebom.
8. Ceramidi
Ceramidi su molekule masti koje su važne komponente zdrave kože. Neka su istraživanja pokazala da dodavanje dodataka prehrani ceramida može povećati hidrataciju kože, što može pomoći u liječenju suhe kože. Ove dodatke možete pronaći u bolje opskrbljenim ljekarnama i obično se nalaze u kombinaciji s drugim dodacima prehrani za kožu.
Izvor: Elle.rs
PROSLAVITE BLAGDANE U WONKINIM SLATKIM APARTMANIMA U NEW YORKU I LOS ANGELESU: Savršen bijeg u raj slatkiša kultnog lika
DIVLJI ZAPAD S POTPISOM PHARRELLA WILLIAMSA: Zavirite u Louis Vuitton svijet kauboja i američkih dendija, vrijedi pažnje
ODLIČNO RJEŠENJE ZA URBANE GUŽVE I GRADOVE BUDUĆNOSTI: Upoznajte zanimljiv koncept mini električnog dostavnog vozila
CIPELE I ČIZME SAVRŠENE ZA SVAKI BLAGDANSKI PARTY OUTFIT: Sada je pravo vrijeme da prošetate u šljokicama i metaliku
5 POGREŠAKA U UREĐENJU INTERIJERA KOJE ODAJU JEFTIN DOJAM: Lako se isprave, a čine veliku razliku