Kada se u pitanje dovedu beauty standardi: Zašto se oko TikTok trenda 'Morning Shed' toliko podigla prašina?

Neki će reći apsolutno pretjerivanje, drugi ga obožavaju. Što je s novim TikTok trendom toliko kontroverzno?

Shutterstock

Već dobro znamo da je TikTok place number one za istraživanje trendova. I dok nas neki oduševe i volimo ih primijeniti na sebi, nad drugima se pomalo zapitamo. Jedan od takvih koji se u posljednje vrijeme učestalo vrti nosi naziv 'morning shed', a ukratko se temelji na tome da što ružniji odemo spavati, to ćemo se ljepši probuditi.

Dakle, takvi videi prikazuju najčešće žene koje prije spavanja koriste brojne'beauty' tehnike, poput stavljanja raznih maski na lice, vezivanja čeljuski trakama za mršavljenje, lijepljenja ustiju kako bi ostala zatvorena, omatanja trbuha raznim oblozima, sve kako bi postigle tu željenu besprijekornu, prirodnu jutarnju ljepotu.

Komentari na ovaj trend su, pretpostavljate, prilično podvojeni. Dok neki smatraju da je noću najbolje što bolje pobrinuti se za kožu, drugi će se osvrnuti na problem overloadinga, korištenja previše kozmetike koja, na posljetku, može imati i više štete nego koristi. Tako, primjerice, maske za lice ne bi na licu trebale stajati dulje od 15 minuta, a kamoli osam sati.

S druge strane, tu je i taj vječni podsjetnik da ljepota potencijalno doista mora 'boljeti' ili da mora biti neugodna kako bi bila savršena.

Neki su elementi morning sheda doista bezopasni te su već dulje vrijeme sastavni dio beauty rutine prije spavanja, dok, primjerice, tzv. mouth tape (traka za usta) nema mnogo znanstvenih dokaza o pružanju bilo kakve koristi, a s druge strane može poremetiti protok kisika ili izazvati iritaciju kože. Reakcije mogu izazvati i predugo ostavljene maske na licu.

Studije, također, pokazuju da trake za bradu i čeljust nisu učinkovit tretman za poremećaj sna, niti postoje dokazi da mogu zategnuti kožu na duže od vrlo kratkog vremenskog razdoblja.

U svakom slučaju, teško je suditi što nekome odgovara, ali možemo reći da u nekim stvarima ipak nije potrebno pretjerivati, kao i da se ne treba povoditi za svim trendovima jer neki postoje samo da bi to bili.