Istraživanja su pokazala da je samo 20% starenja kože posljedica genetskih čimbenika, stoga je za prevenciju starenja kože vrlo važno poznavati i djelovati na ostalih 80% vanjskih čimbenika koji utječu na starenje kože.

Sve one uključuju ekspozom - holistički pristup koji sveobuhvatno procjenjuje utjecaj na naše zdravlje, posebice kožu, svega što nije genetska predispozicija.

Izvorni utemeljitelj ove filozofije je profesor Christopher Wild, koji posljednjih desetak godina ističe međusobni utjecaj unutarnjih i vanjskih čimbenika u procesu starenja kože nazivajući ih ekspozomima. On zapravo predstavlja kumulativnu mjeru utjecaja vanjskih čimbenika i posljedičnih bioloških odgovora, a podrazumijeva skupni utjecaj: okoliša (UV zračenje, zagađenje, vlaga), načina života (umor, stres), prehrane, drugih oblika navika ( pušenje), endogenih procesa - koji se odvijaju u našem organizmu, odnosno posljedice njihovog djelovanja na kožu.

Njega kože
Shutterstock 

Što je to silent aging?

Baveći se srži problema suvremenog života, Slow pokret, filozofija sporog stila života, ima za cilj osloboditi nas užurbanog, štetnog načina života; potiče nas da najbolje iskoristimo svoje vrijeme i naučimo uživati ​​u trenutku. Ukratko, dobro je za naše mentalno i fizičko zdravlje, kao i za našu kožu.

Na temelju brojnih istraživanja identificirani su fenomeni koji utječu na starenje kože svakodnevno prije faze vidljivih znakova starenja, a akumuliraju se pod utjecajem okoliša (UV zračenje, zagađenje), emocija (stres, umor) i načina života.

Takozvani proces 'silent aging' znači da se znakovi starenja stvaraju mnogo prije nego što ih možemo primijetiti na koži. To je otkriće dovelo do stvaranja proizvoda koji djeluju na znakove starenja prije nego što su vidljivi na površini kože.

Njega kože
Shutterstock 

Prevencija starenja kože

Osim toga, stručnjaci uporno upozoravaju da mnogi zaboravljaju da je za mladolik izgled najvažniji zdrav način života po starom dobrom principu: bolje spriječiti nego liječiti. Dakle, svi znamo da su pretjerano izlaganje suncu, cigarete i alkohol među najvećim neprijateljima kože.

Svježinu tena stoga treba održavati iznutra - pravilnom prehranom sa što više voća i povrća i dovoljnim količinama vode, te izvana - pravilnom njegom i zaštitom od sunca. Stručnjaci kažu da je za obnovu kože potrebno dovoljno sna, a čvrstinu i gipkost ćete zadržati redovitim treningom.

Njega kože
Shutterstock 

 Izvor: Elle.rs