Sve su oči uprte u Pariz koji puca od uzbuđenja u utrci s vremenom do 26. srpnja kada će na tri tjedna postati središte svijeta. Olimpijske igre u Parizu 2024. bit će najveći događaj ikada organiziran u Francuskoj, Grad Svjetla će nakon stoljeća čekanja postati grad stadion iz snova, a mi ćemo nestrpljivo gledati da se imena novih bogova s Olimpa treći put isklešu na francuskom tlu.
Pa čak i ako ste potpuno nezainteresirani za sport, sigurno ćete se pitate kako će proći 73 hrvatskih predstavnika, koliko će daleko Sandra Elkasević baciti disk, mogu li naše maratonke Matea i Bojana dotrčati do medalje, hoće li vaterpolisti oprati konkurenciju kao na nedavno održanom Svjetskom prvenstvu, a džudašica Barbara Matić pomesti tatami i koje ćemo osvajače medalja proglasiti bogovima Olimpa. Ok, a sada mala stanka za uzimanje daha i spuštanje na tlo.
Priznajem, veličanje ‘bogova s Olimpa’ možda na prvu zvuči kao narativ prošlog stoljeća, no kada se prisjetimo koliko je zapravo teško upasti na Olimpijske igre - prema američkom povjesničara Billu Mallonu, šanse su otprilike 1 prema 500.000 - sve dobiva smisao.
Filmski studio kao kantina
U redu, adrenalin nam je već skočio i jedva čekamo start, no sve one koji očekuju vatromet postova i backstage videa na društvenim mrežama razočarat će činjenica da olimpijci ne smiju objavljivati fotografije s terena ili iza pozornice. Medijski djelatnici ne smiju ući u olimpijsko selo (osim strogo ugovorenih ekskluziva), to sportsko utočište u koje pristup ima samo misija (sportska delegacija sastavljena od sportaša i trenera, nekolicine predstavnika nacionalnog Olimpijskog odbora, doktora i fizioterapeuta) i gdje su, zamislite sad, svi jednaki!
NBA zvijezde pod milijunskim ugovorima i ostali sportski asovi spavat će na istim kartonskim krevetima, koristiti jednako velike prostorije i prati rublje u zajedničkoj praonici koja je, onako usput, blizu hrvatske zgrade. Da, zgrade! Velika novost je da predstavnici gotovo svih država imaju svoju zgradu u odnosu na dosadašnju praksu. A zanimljiva je činjenica da će kao kantina u kojoj će se tijekom Igara servirati oko 60.000 obroka na dan poslužiti francuski filmski studio EuropaCorp čiji je suosnivač filmski redatelj i producent Luc Besson.
Slavlje inovacija
Moćna kombinacija sporta i kulture pojačana inovacijama ne aludira samo na početnu Coubertinovu ideju o olimpijskim natjecanjima iz kulture, umjetnosti i arhitekture, nego naglašava relevantnost inovacija. Primjerice, za Igre u Pekingu 2008. veže se nova kompjutorizirana tehnologija bodovanja i mjerenja vremena te nove tehnologije senzora kretanja i GPS praćenja. Igre 2012. u Londonu su bile prve ‘digitalne Olimpijske igre’ s mogućnošću praćenja sportskih događaja uživo na iPadima i pametnim telefonima. Nakon što su igre u Londonu 2012. naglasile važnost održivih zelenih površina za sportska događanja te istaknule viziju da bivšu industrijsku pustoš pretvore u zeleni park, uslijedio je sasvim nov pogled na javnu arhitekturu. Nakon izgradnje Ptičjega gnijezda u Pekingu 2008., poznatog po prirodnom sustavu ventilacije, počelo se drugačije gledati i na dizajn građevina.
Ovogodišnje Olimpijske igre u Parizu su društveno odgovorne i usklađene s načelima održivog razvoja, s ciljem da sve građevine ostanu u trajnom naslijeđu. Tako će olimpijsko selo, izgrađeno prema pionirskim ekološkim standardima, nakon Igara postati urbani kvart s velikim utjecajem na zaštitu i poticanje bioraznolikosti (s krovovima na kojima će rado boraviti ptice i insekti, ograđenim prostorima s otvorima za prolaz malih životinja...).
Modna kolekcija za hrvatske sportaše
I pri kreiranju modne kolekcije koju će hrvatski sportaši nositi na Olimpijskim igrama brend 4F bio je usredotočen na korištenje prirodnih tkanina. Osim stilske podjele kolekcije u tri skupine, od kojih će najatraktivnija biti ona koja sadrži komade za sportski nastup, u ovoj je kolekciji, u odnosu na prošlu kreiranu za Tokio 2020., povećan postotak ekološki prihvatljivih tkanina i dodataka. Tako će hrvatski olimpijci u Parizu nositi odjeću s povećanim postotkom udjela reciklirane pređe (više od 50%) te veći broj komada od organskog pamuka. S aspekta dizajna cilj je bio pretvoriti klasične, službene forme u siluete s daškom modernosti pa će kombinacija streetweara i elegantnijih komada biti dio jedinstvenog asortimana s otiskom neizostavnih kockica temeljenim na gradijentima.
Odbojka na pijesku ispod Eiffelova tornja
Tijekom Igara kultni gradski objekti i spomen-mjesta preobrazit će se u grandiozne pozornice gladne atletskog umijeća. Od streličarstva u Dôme des Invalides do odbojke na pijesku u podnožju Eiffelova tornja, Igre će uz sportske talente istaknuti i arhitektonsku ljepotu grada. I ne samo Pariza. Zahvaljujući revolucionarnom pristupu, brojna mjesta diljem Francuske (uključujući seoske trgove, vrtove, parkove, stadione, školska igrališta), kao i francuski prekomorski teritorij (Tahiti) postat će centar sportskih događanja i velikog slavlja tijekom ovog intenzivnog olimpijskog ljeta.
Prvi put u povijesti Igara ceremonija otvaranja održat će se izvan stadiona - na rijeci Sienni gdje će 300 tisuća obožavatelja s ulaznicama moći pozdraviti sportaše na brodovima. Također, prvi će put u povijesti svi osvajači medalja prethodnog dana biti pozvani u Champions Park na Trocadéru na proslavu s tisućama navijača u srcu Pariza gdje će se uživo odvijati projekcije glavnih sportskih trenutaka dana. Osim predivnih uspomena, osvajači olimpijskih medalja će sa sobom ponijeti i djelić Pariza. Naime, u medalje su ugrađeni šesterokutni žetoni iskovani od željeza uzetog s Eiffelova tornja tijekom njegove rekonstrukcije, a koje je godinama čuvano na tajnoj lokaciji.
Breakdance kao nova disciplina
U cijelom svijetu bilo je dostupno oko sedam milijuna ulaznica raspoređenih za 45 sportova i 48 disciplina, više od 750 sesija, za 41 mjesto natjecanja u (i oko) Pariza i Francuske. Četiri nadmetanja uvedena u Tokiju - BMX bicikl, skateboard, sportsko penjanje i surfanje - nastavljaju svoj olimpijski život, a prvi im se put pridružuje breakdance istodobno osuvremenivši i pomladivši Igre koje sada imaju i mlađu publiku. Za razliku od početne prodaje ulaznica putem sustava lutrije, sadašnja faza prodaje preostalih ulaznica otvorena je za sve, bez ždrijeba.
Prvi put u povijesti Olimpijskih igara ulaznice se prodaju isključivo na centraliziranoj platformi, putem Organizacijskog odbora Pariz 2024., čime su otvorene za sve navijače diljem svijeta u isto vrijeme. Nama se čini kao vrlo pošten start. Jedino će možda malo nervozniji biti vozači koji će na pariškoj obilaznici i duž stotinjak kilometara oko prijestolnice tijekom Igara voziti jednom trakom manje zbog olimpijske staze rezervirane za brži prolaz sportaša i lakšu cirkulaciju hitnih službi. No vjerujemo da će pozitivna energija biti dovoljno umirujuća, barem zbog činjenice da će sa sportašima okupljenim sa svih krajeva svijeta Olimpijske igre u Parizu biti melting pot kultura simbolizirajući nadu, jedinstvo i mir univerzalnim jezikom sporta.
Tema je preuzeta iz novog broja Storybooka koji nudi brojne zanimljive teme vrijedne vaše pažnje. Potražite na kioscima.
Kako provesti 20 dana kao lik iz hit serije? Otkrijte sve o 'The White Lotus' putovanju koje zvuči kao savršenstvo
Joško Lokas ekskluzivno za Story: 'Moja djeca su moj svijet'
Izložba slikarice Luise Pascu: Platforma za promociju vizualnih umjetnika Kolekcionart proslavila 2. rođendan
Netflixova serija Adolescence kao novi wake-up call: Zašto je serija u tako kratkom roku postala kulturološki fenomen?
The Narrow Road to the Deep North: Mini serija u kojoj će Jacob Elordi morati pokazati svoju glumačku kompleksnost