Kampanja za izbor američkog predsjednika, tj. predsjednice je u punom zamahu, te iz dana u dan privlači, prije svega, bizarnim događajima iz Trumpovog tabora. Ok, priznajemo da smo bacili oko na odlična odijela Kamale Harris s potpisom modne kuće Chloé, ali u prvom planu ipak ostaju reakcije velike i snažne američke glazbene industrije, koja povijesno ima indirektan ali i značajan utjecaj i na izbor predsjednika SAD-a.
Naime, u svega nekoliko dana u medije su dospjeli uradci Trumpovog tima među kojima se posebno ističu zadnja dva, onaj s AI generiranim fotografijama koje prikazuje žene u majicama s natpisom "Swifties for Trump", ali i fotografija same Taylor Swift odjevene u boje i atribute američkog ponosa, s istaknutom porukom "Taylor želi da glasate za Donalda Trumpa". Da bi sve bilo još apsurdnije, sam Trump je na objavu odgovorio riječima "Prihvaćam!". Slike su brzo izazvale bijes među obožavateljima Taylor Swift, koja je upravo završila europski dio turneje, ujedno osobe koja je iskreni kritičar lika i djela 45. predsjednika. Iako još (javno) nije podržala kandidata za predsjedničke izbore 2024., Swift je 2020. podržala Joea Bidena i kandidatkinju za potpredsjednicu Kamalu Harris, te osudila Trumpa za "raspirivanje vatre nadmoći bijele rase i rasizma" te pozvala svoje brojne obožavatelja da ga ne podrže.
Zadnje fotografije su rasplamsale komentare među Swifties ekipom, a sve je dodatno postalo zanimljivo od kako je u kratkom videu u trajanju od 13 sekundi, a vezanom uz tijek Trumpove kampanje, zasvirala pjesma Freedom, slavne Beyoncé. I to ne bez razloga, jer upravo je to pjesma koja je dio najnovije kampanje aktualne potpredsjednice i kandidatkinje za mjesto američke predsjednice Kamale Harris. Pjesma s albuma Lemonade iz 2016. privlači svakim stihom i sadrži refren koji je svojevrstan poziv na neodustajanje i pobjedu.
Trumpovo korištenje ove pjesme razbjesnilo je slavnu umjetnicu čiji je odvjetnički tim istaknuo kako Trump nema nikakvih prava za korištenje ove pjesme te da bi to moglo izazvati i pravnu tužbu. Ova zloupotreba dio je redovne prakse Trumpa i njegovog tima, za podsjetiti je kako su do sada već reagirali odvjetnici Isaaca Hayesa, The Rolling Stonesa, Rihanne, Adele i Stevena Tylera iz Aerosmitha.
Video s pjesmom Freedom na kraju je skinut s X računa Trumpovih suradnika, ali je zanimljiva reakcija velikog (glazbenog) tržišta, obožavatelja glazbenih zvijezda, koji su komentarima i očitom podrškom demokratskom timu nadjačali sve moguće tužbe, bez obzira na to što se očekivani nastup Beyoncé ili Taylor Swift u sklopu demokratske konvencije nije dogodio (ali svi se nadaju da će se nastupi ipak dogoditi do kraja predizborne kampanje), a cijela ova priča primjer je važnosti utjecaja slavnih zvijezda koje su tu puno više od samo glazbene pozadine predizbornih skupova.
Zanimljivo je i da se u svjetskim medijima još početkom godine postavljalo pitanje “Could Taylor Swift really swing the 2024 presidential election?”, a da je u međuvremenu ona rasturila medijsku pažnju kako vezom s Travisom Kelceom, zvijezdom američkog nogometa, tako i s mega uspješnom Eras Tour s kojom se, nakon pauze, na jesen vraća u Sjedinjene Države, u trenutku velikog finala predsjedničke kampanje. Jedno je sigurno, čak ni u političkim nadmudrivanjima nema mjesta šali s milijunima obožavatelja Taylor Swift i Beyoncé.