Luksuzni brend Loro Piana, poznat po vrhunskoj odjeći od kašmira, jedan od onih čije ime se veže uz pojam tihog luksuza i vrhunske kvalitete, našao se pod sudskim nadzorom na godinu dana. Razlog? Teški propusti u nadzoru svog lanca opskrbe. Odluka milanskog suda uslijedila je nakon što je otkriveno da su radnici u jednom od njegovih podizvođačkih pogona radili u neprihvatljivim uvjetima, uz kršenje radničkih i ljudskih prava.
Otkriveno se odnosi na uvjete rada u jednoj kineskoj tvornici koja je proizvodila jakne od kašmira za Loro Pianu, a gdje su radnici radili i do 90 sati tjedno, za 4 eura po satu, bez slobodnih dana i u iznimno lošim životnim uvjetima. Prema utvrđenim činjenicama, čak su spavali u ilegalno uređenim prostorijama unutar same tvornice. Mjesto proizvodnje je zatvoreno u svibnju, a vlasnik uhićen, nakon što ga je jedan radnik prijavio zbog fizičkog napada. Istraga je utvrdila da je više od pola radnika bilo nezakonito zaposleno, uključujući pet ilegalnih imigranata.
Tvrtka Loro Piana tvrdi da nije bila svjesna da je njen ugovoreni dobavljač nezakonito podugovorio proizvodnju trećim stranama, kršeći time ugovorne i zakonske obveze. Nakon što je za slučaj doznala u svibnju, Loro Piana je, kako navodi, odmah prekinula suradnju s dobavljačem.
Ostaje pitanje, neznanje ili propust? Ili? Sud je utvrdio odgovornost tvrtke zbog nedostatka kontrole nad vlastitim opskrbnim lancem. U presudi se navodi kako je Loro Piana propustila nadzor s ciljem smanjenja troškova, što je postala "opća i ustaljena praksa" unutar dijela talijanske modne industrije.
Očito je kako ovo nije izolirani slučaj. Loro Piana je peti luksuzni brend u Italiji koji je stavljen pod nadzor zbog sličnih prekršaja, nakon Diora, Armanija, Valentina i Alviero Martinija. Sudska uprava može biti ukinuta ranije, pod uvjetom da tvrtka uskladi poslovanje sa zakonskim normama i standardima etičke proizvodnje. Loro Piana, u vlasništvu francuske luksuzne grupacije LVMH, istaknula je da će pojačati nadzorne i revizijske aktivnosti, kako bi osigurala potpunu usklađenost s etičkim standardima. U lipnju je tvrtka imenovala Frédérica Arnaulta, sina glavnog direktora LVMH-a Bernarda Arnaulta, za novog izvršnog direktora Loro Piane.
Dodajmo kako se cijene jakni od kašmira kreću se između 3.000 i 5.000 eura, dok je proizvodna cijena, prema izjavama posredničkih tvrtki, bila 118 do 128 eura po komadu. Ova razlika dodatno otvara pitanja o pravednosti i održivosti luksuzne modne industrije, te dubi pitanje kako se može bolje regulirati pitanje outsourcinga proizvodnje, koji je uglavnom bez transparentnosti, nadzora i odgovornosti.
Slučaj Loro Piana pokazuje da luksuz više ne može računati na uspjeh isključivo kroz prestiž materijala i dizajna, te da oznaka Made in Italy nije dovoljna ako iza nje stoji rad pod prisilom ili u nesigurnim uvjetima. Još jednom se naglašava važnost pojma etički luksuz, koncept luksuzne mode i proizvoda koji ne samo da imaju visoku kvalitetu, ekskluzivnost i dizajn, već se proizovde uz poštivanje ljudskih prava, kroz transparentne opskrbne lance i ekološki održive materijale i procese; a koji bi morao biti industrijski standard, a ne povremena iznimka za marketinške kampanje.
Ovako izgleda moćan Porsche u dizajnu Due Lipe: Iza suradnje stoji odlična humanitarna priča
One Night Relationship: Nova TikTok teorija redefinira intenzivne, a iznimno kratke emocionalne odnose
Simone Bellotti & Jil Sander: Kratkim filmom 'Wonderlust' novi kreativni direktor poziva na estetično modno putovanje
Modna scena pozdravlja Meryll Rogge: Nova kreativna direktorica modne kuće Marni jedna je od onih koju hvale s razlogom
Podsjetnik: ne treba samo koža svoj tretman ljeti: Ove 3 vrste prirodnih ulja štite i našu kosu od sunca