Nakon mjeseci i mjeseci najave, dogodilo se ono što su mnogi mislili nemogućim, 18. siječnja oko 23 sata, aplikacija TikTok je postala nedostupna američkim korisnicima. Na ekranima telefona više od 170 milijuna Amerikanaca pojavila se poruka: A law banning TikTok has been enacted in the U.S. Unfortunately, that means you can’t use TikTok for now (U SAD-u je donesen zakon koji zabranjuje TikTok. Također, TikTok je prestao biti dostupan u trgovinama Apple i Google Play, s Lemon8 i CapCut-om, koji su također u vlasništvu TikTokove matične tvrtke sa sjedištem u Kini, ByteDance.

TikTok USA
AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia 


U međuvremenu znamo kako se u manje od 24 sata TikTok vratio u Ameriku (zahvaljujući milosti Donalda Trumpa), ali ono što se nije vratilo je činjenica kako svi oni koji su htjeli vratiti možda izbrisanu aplikaciju ili je po prvi put instalirati na svoje iPhone, su ostali zatečeni, jer aplikacija više nije dostupna u Appleovom App Storeu.

TikTok USA
Mark Hertzberg / Zuma Press / Profimedia 


Nije poznato kada će se TikTok aplikacija opet postati moguća za skidanje unatoč tome što je predsjednik Donald Trump potpisao izvršnu naredbu o odgodi provedbe zabrane. A sve je to bilo i više nego dovoljno za pokretanje novog biznisa.

Naime, u rekordnom roku pojedinci su se odlučili za prodaju svojih telefona s instaliranim TikTokom i to za tisuće i tisuće dolara. Prodaju potpuno nove ili rabljene telefone za čak i 25.000 dolara. Brojevi pregleda broje se u tisućama, a traženi su i stariji modeli.

Iz poslovnih krugova stižu vijesti kako će se pregovori o povratku TikToka u app storeove nastaviti razgovarati.