Retinoidi, uključujući tretinoin, smatraju se jednim od najboljih sastojaka za zrelu kožu. Ciljano djeluje na fine bore koje se ističu s godinama, kao i na poticanje proizvodnje kolagena, prirodnog proteina koji s godinama opada. Jedan od sastojaka za njegu kože koji dermatolozi neprestano hvale je retinol - a posebno tretinoin, kao još jedna vrsta retinoida. Hvaljen zbog svojih svojstava protiv starenja i akni, tretinoin je iznimno učinkovit sastojak koji mnogi dermatolozi preporučuju svojim pacijentima.

Ali što je točno tretinoin i kako se razlikuje od drugih vrsta retinoida? Tretinoin je derivat vitamina A, odnosno retinoid. Retinoidi uključuju sve od retinola do sastojaka poput adapalena i tretinoina. Dermatolozi već desetljećima koriste retinoide za liječenje akni i problema fotostarenja. Za istaknuti je kako je zadnjih godina porasla svijest o važnosti ovih proizvoda, s naglaskom na preventivnu njegu, jer se tako održava mladolik i zdrav izgled kože, što dodatno utječe i na popularnost retinoida.

Kate Moss kampanja Anine Bing 2024
Courtesy Anine Bing/Mega / The Mega Agency / Profimedia 


Kako djeluje tretinoin?

Tretinoin je najpoznatiji po svojim sposobnostima protiv starenja i akni. Djeluje tako da ubrzava obnovu stanica kože, potiče odbacivanje starih, oštećenih stanica i potiče rast novih, zdravih stanica. Ovaj proces pomaže odčepiti pore, smanjiti sitne bore i poboljšati teksturu i tonus kože. Osim toga, retinoidi pomažu u zaštiti od razgradnje kolagena. Tretinoin također može posvijetliti hiperpigmentaciju i spriječiti izbijanje novih akni, što ga čini svestranim i iznimno učinkovitim tretmanom za razne kožne probleme.

Koje su prednosti korištenja tretinoina za žene starije od 50 godina?

Retinoidi, uključujući tretinoin, smatraju se jednim od najboljih sastojaka za zrelu kožu. Ima ciljani učinak na fine bore koje se naglašavaju s godinama, kao i na poticanje proizvodnje kolagena, prirodnog proteina koji s godinama opada. Tijekom vremena, uz stalnu upotrebu, tretinoin stimulira proizvodnju kolagena i poboljšava teksturu i tonus kože kroz povećanu obnovu stanica. Također pomaže u djelovanju protiv staračkih pjega i hiperpigmentacije, što rezultira ujednačenijim tenom. Nadalje, može poboljšati elastičnost i čvrstoću kože.

Kako koristiti tretinoin?

Budući da je tretinoin jači retinoid, važno je ne koristiti ga bez konzultacije s dermatologom. U rutinu se uvodi postupno - svaku drugu večer, a na dnevnu upotrebu prelazi se tek kada koža postane tolerantna. Ako primijetite jaču iritaciju, u redu je smanjiti učestalost korištenja na nekoliko dana dok se vaša koža ne navikne. Ravnomjerno nanesite količinu veličine zrna graška na očišćenu kožu, izbjegavajući osjetljiva područja poput očiju i usta. Sljedeći je korak jedan od najvažnijih jer retinoidi mogu jako isušivati: hidratizirajte, hidratizirajte, hidratizirajte lice kremom kako biste smanjili suhoću i smanjili iritaciju. Također, tretinoin se koristi samo noću jer se može inaktivirati izlaganjem svjetlu.

Kate Moss kampanja Anine Bing 2024
Courtesy Anine Bing/Mega / The Mega Agency / Profimedia 

Tretinoin vs. retinol: po čemu se razlikuju?

Sada kada znate sve o tretinoinu, vrijeme je da usporedite tretinoin i retinol, koji su vam možda više poznati. Retinol je vrsta retinoida i, poput tretinoina, također je derivat vitamina A. Međutim, retinol je manje jak, ili manje koncentriran, od tretinoina. Također, retinol je dostupan bez recepta, za razliku od njegovog jačeg pandana. Budući da je tretinoin koncentriraniji od retinola, potencijalno može uzrokovati veću iritaciju i suhoću. Smatra se da je učinkovitiji i brži u uklanjanju akni i borbi protiv fotostarenja od retinola, ali možete iskusiti više nuspojava, poput suhe kože. Retinol je također odličan za akne i usporava starenje, ali može potrajati dulje da se vide rezultati u usporedbi s tretinoinom.

Oba proizvoda mogu uzrokovati nuspojave poput suhoće i crvenila, stoga je najbolje konzultirati se s dermatologom kako biste vidjeli koji je pravi za vas—osobito ako imate osjetljivu kožu ili određena stanja koja liječite. Naposljetku, tretinoin se ne smije koristiti u kombinaciji s drugim potencijalno iritirajućim proizvodima, poput pilinga ili jakih sredstava za čišćenje, jer to može pogoršati iritaciju kože.

Izvor: Elle.rs