Čini se da ništa nije tako frustrirajuće od bora na usnama. Da, starenje je nešto sasvim normalno pa čak i privilegija, no ponekad se dogodi da se pojedine bore pojave 'kad im nije vrijeme', a važno je da ih znate tretirati na pravi način. Iako ne možemo u potpunosti zaustaviti starenje kože, postoji mnogo načina da naša koža izgleda najbolje.

Bore na usnama mogu biti rezultat višestrukih životnih i genetskih čimbenika, ali ako ih želite riješiti, postoji mnogo načina da ih spriječite i liječite, od promjena načina života do proizvoda za njegu kože i kliničkih tretmana, bez obzira na vašu dob.

Zašto se pojavljuju bore na usnama?

Nekoliko je razloga zašto se mogu pojaviti bore na usnama. Prije svega, linije i bore oko usta (ili perioralne bore) uzrokovane su istim čimbenicima koji uzrokuju bore i bore na ostatku lica. Starenjem koža postupno gubi kolagen i elastin, postaje suha, a na kraju gubi masno tkivo i mišiće, što sve pridonosi pojavi finih linija, bora, a možda i opuštenoj koži.

No, koža oko usana posebno je sklona boranju jer je tamo najtanja i najvažnija - jer na tom području najviše koristimo mišiće. Osim toga, genetika i način života također mogu igrati ulogu u razvoju bora oko usana. Dakle, na genetske predispozicije se vrlo malo može utjecati. S druge strane, loše navike poput pušenja i te kako mogu pridonijeti ovom problemu, ali to se i te kako može promijeniti ako se želi.

Njega kože zimi
Courtesy of Emma Lewisham/MEGA / The Mega Agency / Profimedia 

Kako tretirati bore oko usana

Pozabavite se životnim navikama

Vanjski čimbenici pridonose pojavi finih linija i bora, a UV-oštećenje od sunčevih zraka najviše pridonosi ukupnom starenju kože. Smatra se da je oko 80% starenja kože uzrokovano oštećenjem UV zračenjem. Dakle, ne samo da je važno zaštititi svoju kožu od sunca, već može pomoći i prestanak pušenja.

Pušači obično razviju duboke okomite bore na koži iznad gornje usne. Dim cigareta i vapea stvara slobodne radikale koji oštećuju elastin i kolagen kože, ubrzavajući starenje kože. Osim toga, čin stalnog 'pućenja' usana također može pridonijeti stvaranju bora na ovom dijelu lica. Dakle, ako trenutno pušite, najbolje je prestati želite li se riješiti bora na usnama.

Sljedeća životna navika može vas pomalo iznenaditi, ali ako redovito pijete na slamku, također može pridonijeti pojavi bora oko usana.

Redovito nosite kreme sa zaštitnim faktorom

I ova stavka spada u promjenu loših životnih navika. Vrlo je važno paziti kako se i koliko izlažete suncu. Ako to činite, preporuča se da uvijek nanosite kreme sa zaštitnim faktorom za blokiranje štetnih UV zraka.

Preporučuje se nošenje kreme za sunčanje širokog spektra, po mogućnosti faktora 50, tijekom cijele godine, čak i kada je vani oblačno ili hladno. UVA zrake prodiru duboko u kožu, uništavajući elastin i kolagen te su prisutne tijekom cijele godine i mogu prodrijeti kroz prozore.

Koristite retinol

Njega kože zimi
Alo/Chris Colls/MEGA / The Mega Agency / Profimedia 

Retinoidi mogu biti korisni u tretiranju finih linija i bora oko usana. Također su sastojak koji dokazano poboljšava izgled kože pa ne čudi što ih dermatolozi već desetljećima koriste u tu svrhu. Tretinoin je najjači retinoid, no dostupan je samo na recept, stoga je važno da se prethodno posavjetujete sa stručnjacima.

Važno je istaknuti da koža oko usana može biti dosta osjetljiva i sklona iritacijama, stoga je savjet da počnete s nježnijim retinoidom (poput retinil palmitata, retinola ili retinaldehida) i ne zaboravite 'polirati' kožu slojem hidratantne kreme prije nanošenja proizvoda. Također, retinoidi vas mogu učiniti osjetljivijima na sunčevu svjetlost tijekom prvih nekoliko mjeseci korištenja, a sunce ih također razgrađuje, stoga ih uvijek uključite u večernju rutinu njege kože.

Koristite hijaluronsku kiselinu i peptide

Dok hidratantni sastojci poput hijaluronske kiseline možda neće dati drastične rezultate tretmana u klinici, oni mogu pomoći da bore budu manje vidljive i spriječiti pojavu novih bora. Hijaluron jača kožnu barijeru, a najbolji rezultati postižu se ako u rutinu njege uključite hidratantnu kremu sa shea maslacem, glicerinom ili ceramidima.

Osim retinola i hijaluronske kiseline za njegu kože, također može biti korisno uključiti peptide u svoju rutinu jer oni potiču proizvodnju kolagena i zatežu kožu.

Njega kože zimi
Jaeger-LeCoultre via Bestimage / Bestimage / Profimedia 

Injekcije kao rješenje

Injekcije su pravo rješenje ako imate izrazito duboke bore oko usana. Stručnjaci tvrde da je ovaj problem teško riješiti kremama, a obično je potrebno oko 6 mjeseci prije nego što se vide pomaci.

Tretmani botoxom i dermalni fileri pružaju trenutno poboljšanje, a dok se botoks koristi za tzv. bore 'smijalice', dermalni fileri bolji su za područje iznad usana, upravo zato što sadrže hijaluronsku kiselinu i potiču proizvodnju kolagena.

Izvor: Elle.rs