U današnjem ubrzanom svijetu, dani često prolaze u jurnjavi između poslovnih obaveza, privatnih zadataka i beskonačnih notifikacija. Toliko se toga događa, a tako malo toga činimo isključivo za sebe. Upravo u toj frustraciji i osjećaju da nemamo kontrolu nad vlastitim vremenom, rađa se fenomen poznat kao Revenge Bedtime Procrastination - tiha pobuna uma koja se odvija kasno navečer, kada bi trebali spavati, ali umjesto toga biramo 'me time'.

Pojam dolazi iz Kine, a populariziran je na Zapadu zahvaljujući društvenim mrežama. Opisuje ponašanje u kojem osoba svjesno odgađa odlazak na spavanje kako bi nadoknadila izgubljeno slobodno vrijeme. To su oni trenuci kad u 23:30 odlučimo pogledati još jednu epizodu serije, skrolati TikTok 'samo pet minuta' ili pročitati članke koje nismo stigli tijekom dana.

Revenge Bedtime Procrastination.jpg
Instagram (@keziacook) 

Iako smo svjesni da ćemo zbog toga sutra biti iscrpljeni, um jednostavno traži predah, i uzima ga, makar to značilo kraći, nekvalitetniji san.

Zašto to radimo?

Psiholozi vjeruju da je ovo ponašanje usko povezano s osjećajem gubitka kontrole nad vlastitim danom. Ljudi koji imaju intenzivne, strukturirane ili stresne dane često osjećaju da nemaju pravo na opuštanje, stoga, večer postaje jedini trenutak kada mogu odlučivati sami za sebe pa makar to značilo žrtvovati san.

Revenge Bedtime Procrastination
Instagram (@keziacook) 

Posljedice koje nosi odgađanje sna

Iako može zvučati bezazleno, kronično prakticiranje Revenge Bedtime Procrastinationa može ozbiljno utjecati na zdravlje. Umor, smanjena koncentracija, niža razina produktivnosti, emocionalna osjetljivost i čak problemi s metabolizmom samo su neke od posljedica nedostatka sna. Na duže staze, ovo ponašanje može dovesti i do sindroma izgaranja (burnout) jer tijelo nikada ne dobiva dovoljno vremena za oporavak.

Kako prepoznati i prekinuti ovaj ciklus?

Prvi korak je osvijestiti obrazac ponašanja - ako primijetite da svaku večer svjesno ostajete kasno budni iako znate da vam treba san, moguće je da se nalazite upravo u ovom začaranom krugu.

San.jpg
Instagram (@matildadjerf) 

Savjeti za promjenu:

  • Uvedite mini rituale ranije tijekom dana. Pronađite vrijeme za kratke pauze koje su isključivo vaše. 
  • Postavite digitalne granice. Odredite vrijeme kada prestajete koristiti ekrane.
  • Napravite večernju rutinu koja vam godi - opuštajuća kupka, čitanje knjige ili lagana meditacija mogu pružiti osjećaj kontrole.
  • Pronađite sitne radosti tijekom dana. Kad imamo ispunjene trenutke tijekom dana, potreba za 'osvetničkim' večerima se smanjuje.

Nedostatak sna.jpg
Instagram (@keziacook) 

Revenge Bedtime Procrastination je razumljiv odgovor modernog uma na preopterećenje, ali nije dugoročno održiv. Umjesto da sabotiramo vlastiti san, važno je naučiti pronaći vrijeme za sebe kroz dan - jer kvalitetan odmor nije luksuz, već temelj dobrobiti.