Već znamo priču - na društvenim mrežama svako malo možemo pronaći neki novi trend koji zaokupi pažnju njihovih korisnika. Tako se u posljednje vrijeme ponovno počeo sve češće javljati pojam 'tradwife' (traditional wife).
Ako niste upoznati, pojam označava udatu ženu koja prihvaća tradicionalne rodne uloge, posebno se fokusirajući na vođenje kućanskih poslova i podržavajući karijeru svog supruga uz odgajanje djece, kuhanje i održavanje kuće čistom, dok on služi kao osoba koja 'donosi kruh na stol'.
Riječ je o idealima sredine 20. stoljeća koji snažno naglašavaju kućanstve dužnosti žene i njezinu brigu za obitelj. Za neke to predstavlja povratak tradicionalnim vrijednostima i načinu života koji vide kao smislen i ispunjavajući. S druge strane, neki to vide kao pokušaj ograničavanja ženskih prava i njihovog potencijala.
Na društvenim mrežama trenutno doista ne nedostaje #tradwife sadržaja. Takvi profili nude pogled u slikovite živote ispunjene svakodnevno ručno pripremljenim obrocima od zdravih sastojaka u prostranim kuhinjama, obiteljsko vrijeme s nasmijanom djecom, besprijekorno održavane domove i duge lepršave haljine koje 'takve' žene nose. Tradwife pokret u tom se kontekstu predstavlja kao neosporna snaga za dobro u životima žena, zanemarujući kako se neka njegova načela mogu činiti regresivnima.
Zašto je tradwife sada uopće u trendu?
Sigurno jedan od pokretača je profil žene imena Hannah Neeleman (@ballerinafarm). Balerina školovana na Julliardu odustala je od svog sna da postane profesionalna plesačica kada se udala za svog muža. Sada imaju osmero djece, a ona je proglašena titulom 'Mrs. America' 2023. godine na natjecanju ljepote. Nakon što su ona i njezin suprug kupili njihovu poljoprivrednu zemlju u saveznoj državi Utah (plus oboje su Mormoni), rođen je titularni fenomen Ballerina Farm. Hannah se fizički pridržava svih američkih tradicionalnih standarda ljepote, nikada se ne žali niti ikada izgleda pod stresom zbog djece, a idilični život na farmi uključuje zdrave aktivnosti daleko od tehnologije i zamki 'dosadnog' svakodnevnog posla. S osmijehom na licu peče kruh, igra se s djecom na otvorenom te vodi uspješnu farmu.
Ipak, onda su korisnici društvenih mreža shvatili da je njezin suprug sin vlasnika JetBluea i pet ostalih zakoplovnih tvrtki što bi značilo da njezin životni stil nije ostvariv, a ni dostupan prosječnoj osobi koja ne potječe iz ekstremnog bogatstva - jedan detalj koji je zapeo gledateljima za oko je da njezina peć Aga košta 30.000 dolara. Sličnu situaciju je izazvala manekenka Nara Smith, a kada utipkate njezino ime u tražilicu TikToka ili Instagrama, bit će vam jasno o čemu govorimo.
Naravno, oko cijelo tradwife trenda se javila velika kontroverza. Velik dio takvog sadržaja prikazuje život u mjehuru u kojem su stres i brige uklonjeni jer žene imaju čovjeka za financijsku pomoć. Sve o čemu trebaju brinuti su djeca i dom - i to bi, kao, trebalo biti dovoljno.
Ali, u ovom slučaju veliku ulogu igra činjenica koliko muž ima novca kojeg može doprinijeti u obitelj te kako se on odnosi prema svojoj ženi. Za svaku naizgled bogatu tradwife na društvenim mrežama koja se čini da bez napora obavlja brigu o djetetu i kućanske poslove tijekom dana, postoji bezbroj drugih koje se bore s financijskim poteškoćama, osjećaju se shrvano pod težinom svega toga ili se, nažalost, nose s ne baš idealnim muževima.
PROSLAVITE BLAGDANE U WONKINIM SLATKIM APARTMANIMA U NEW YORKU I LOS ANGELESU: Savršen bijeg u raj slatkiša kultnog lika
DIVLJI ZAPAD S POTPISOM PHARRELLA WILLIAMSA: Zavirite u Louis Vuitton svijet kauboja i američkih dendija, vrijedi pažnje
ODLIČNO RJEŠENJE ZA URBANE GUŽVE I GRADOVE BUDUĆNOSTI: Upoznajte zanimljiv koncept mini električnog dostavnog vozila
CIPELE I ČIZME SAVRŠENE ZA SVAKI BLAGDANSKI PARTY OUTFIT: Sada je pravo vrijeme da prošetate u šljokicama i metaliku
5 POGREŠAKA U UREĐENJU INTERIJERA KOJE ODAJU JEFTIN DOJAM: Lako se isprave, a čine veliku razliku