Ljeto je vrijeme kada uživamo u sunčanju, dobivanju preplanulog tena, moru i opuštanju na plaži. Ali naravno, dugotrajno izlaganje suncu i slanoj vodi ima i svoje negativne posljedice, ponajviše za našu kožu koja može postati isušena, osjetljiva i oštećena. Važno je pravilno se pobrinuti za nju nakon dolaska s plaže kako bi ostala zdrava, hidratizirana i sjajna. U nastavku donosimo korake koje možete poduzeti kako biste obnovili i zaštitili svoju kožu nakon boravka na suncu i moru.

Temeljito ispiranje nakon dolaska s plaže

Nakon povratka s plaže, prvo što trebate učiniti je temeljito isprati kožu čistom vodom. Slana voda može isušiti kožu, a morska sol može ostati na površini i iritirati je. Ispiranje hladnom ili mlakom vodom pomoći će ukloniti ostatke soli, pijeska i proizvoda za sunčanje, a također će osvježiti kožu.

Nježno čišćenje

Koristite nježni gel za tuširanje ili sapun koji neće dodatno isušiti kožu. Preporučuje se korištenje hidratantnih sredstava za čišćenje koja ne sadrže agresivne sastojke, poput sulfata, koji mogu narušiti prirodnu barijeru kože. Izbjegavajte dugotrajno tuširanje vrućom vodom.

Njega kože nakon mora
Instagram (@emmaasnilssons) 

Hidratacija

Nakon čišćenja, najvažniji korak je hidratacija kože. Nanesite bogati hidratantni losion ili kremu dok je koža još uvijek lagano vlažna kako biste zadržali vlagu unutar nje. Tražite proizvode koji sadrže sastojke poput hijaluronske kiseline, glicerina, aloe vere, shea maslaca i vitamina E, koji pomažu u obnovi i hidrataciji kože.

Umirivanje oštećene kože

Ako je koža crvena ili nadražena od sunca, koristite proizvode koji imaju umirujuća svojstva. Aloe vera gel je odličan izbor jer hladi, umiruje i hidratizira kožu. Također, možete koristiti proizvode koji sadrže pantenol (provitamin B5), koji pomaže u regeneraciji i obnavljanju oštećene kože.

Njega kože nakon mora
Instagram (@keziacook) 

Izbjegavanje dodatnog izlaganja suncu

Nakon što ste proveli dan na suncu, važno je dati koži vremena da se oporavi. Izbjegavajte dodatno izlaganje suncu neko vrijeme, posebno u najtoplijem dijelu dana. Ako morate biti vani, nosite laganu odjeću koja pokriva kožu i obavezno nanesite kremu sa zaštitnim faktorom.

Uvijek i zauvijek - konzumacija vode

Unutarnja hidratacija jednako je važna kao i vanjska. Nakon boravka na suncu i moru, važno je piti dovoljno vode kako bi održali kožu hidratiziranom iznutra. Dehidracija može učiniti kožu suhom i bez sjaja, stoga povećajte unos vode, voća i povrća bogatog vodom.

Njega kože nakon mora
Instagram (@keziacook) 

Hranjenje kože iznutra

Pored hidratacije, konzumacija hrane bogate antioksidansima može pomoći u oporavku kože. Voće i povrće poput bobica, agruma, mrkve i špinata sadrže vitamine i minerale koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala nastalih izlaganjem suncu.

Eksfolijacija kože

Nakon nekoliko dana, kada se koža počne obnavljati, možete nježno eksfolirati kožu kako biste uklonili mrtve stanice koje su se nakupile na površini. Koristite blagi piling ili eksfolijacijski tonik, ali pazite da ne budete pregrubi, osobito ako je koža još uvijek osjetljiva.

Njega kože nakon mora
Instagram (@ximenamoral) 

Izbjegavanje agresivnih tretmana

Nakon boravka na suncu, koža je osjetljivija pa izbjegavajte agresivne kozmetičke tretmane poput kemijskih pilinga, laserskih tretmana ili uporabe retinoida dok se koža potpuno ne oporavi.

Obnavljanje zaštitne barijere kože

Dugotrajno izlaganje suncu može oštetiti zaštitnu barijeru kože. Korištenje proizvoda koji pomažu obnovi te barijere, poput onih koji sadrže ceramide, može pomoći u zaštiti kože od daljnjeg isušivanja i oštećenja.