Zamislite ovo: dok gledate omiljenu seriju na prijenosnom računalu ili se gubite u beskonačnom skrolanju društvenih mreža, vaša koža potajno vodi svoju malu bitku s nevidljivim neprijateljem - plavim svjetlom. Da, govorimo o istom fenomenu koji nas drži budnima do kasno u noć, ali sada učimo da on ne utječe samo na naše snove, nego i na našu kožu.

U doba kada smo gotovo neodvojivi od elektroničkih uređaja, naša koža trpi posljedice ovog modernog prijateljstva. Zvuči dramatično? Možda, ali znanost kaže da je vrijeme da se ozbiljno razmotri ovaj nevidljivi zagađivač i njegov utjecaj na naš najveći organ – kožu. Dakle, prije nego što sljedeći put uronite u noćno surfanje, zapitajte se: je li vaša koža spremna za suočavanje s ovom digitalnom invazijom?

Utjecaj plavog svjetla na kožu
Sonia Szostak/FWRD/MEGA / The Mega Agency / Profimedia 

Plavo svjetlo: što je to i odakle dolazi?

Plava svjetlost dio je svjetlosnog spektra s kratkim valnim duljinama i visokom energijom. Proizvode ga digitalni uređaji poput pametnih telefona, tableta i računala. Iako čini samo mali dio ukupne svjetlosti kojoj smo svakodnevno izloženi od sunca, dugotrajna izloženost plavoj svjetlosti koju emitiraju ovi uređaji ostaje značajan razlog za zabrinutost.

Učinci plave svjetlosti na kožu

Prerano starenje: Plavo svjetlo može ubrzati starenje kože, što dovodi do prerane pojave bora, finih linija i drugih znakova starenja.

Hiperpigmentacija: Plavo svjetlo može potaknuti proizvodnju melanina, uzrokujući tamnjenje kože i neujednačen ton.

Poremećen cirkadijalni ritam: Izlaganje plavom svjetlu, osobito noću, može poremetiti cirkadijalni ritam, utjecati na cikluse spavanja i pogoršati probleme s kožom.

Utjecaj plavog svjetla na kožu
Sonia Szostak/FWRD/MEGA / The Mega Agency / Profimedia 

Kako zaštititi kožu od plave svjetlosti?

  • Koristite kremu za sunčanje koja filtrira plavu svjetlost. Ovi proizvodi često sadrže sastojke poput antioksidansa, niacinamida ili metalnih oksida poput željeza i cinka za poboljšanu zaštitu.
  • Stavite zaštitnu foliju na zaslone elektroničkih uređaja kao što su telefoni i računala kako biste ograničili plavu svjetlost koja izravno pada na kožu.
  • Usvojite zdrave navike kao što je izbjegavanje elektroničkih uređaja neko vrijeme prije spavanja. To pomaže smanjiti izloženost plavoj svjetlosti kasno tijekom dana.

Kombinacijom ovih mjera možemo učinkovito zaštititi kožu od štetnog djelovanja plave svjetlosti te tako održati zdravlje i mladolikost kože.

 Izvor: Elle.rs