Autor izložbe američki slikar sa zagrebačkom adresom Johnathan Roberts kroz 118 digitalnih kolaža generiranih s pomoću umjetne inteligencije istražuje sjecište umjetnosti, tehnologije i znanosti. Svaki od izloženih radova predstavlja kemijski element iz periodnog sustava, a autor kombinira klasično slikarstvo, digitalnu umjetnost i kolaž te proširenu stvarnost (AR) u svrhu zanimljivijeg doživljaja izložbe. Radovi su nastali iskorištavanjem mogućnosti generativne umjetne inteligencije (AI) čime je autor nadogradio tradicionalne umjetničke metode i otkrio nam paralelni svijet beskonačnih mogućnosti suvremene tehnologije. Vrhunski glazbenici Borna Dejanović na kontrabasu i Mirjana Krišković na harfi svojim će glazbenim izvedbama uveličati otvorenje izložbe, a posjetitelji Tehničkog muzeja Nikola Tesla moći će razgledati izložbu „Elementally AI“ sve do rujna.

15_Fosfor.jpg
promo 

61_Prometij.jpg
promo 

Patricia Kiš Terbovc, povjesničarka umjetnosti, koja će izložbu i otvoriti, naglasila je o ovom jedinstvenom umjetničkom projektu: „Ako je suditi po pitanjima koja ga zaokupljaju u njegovoj umjetnosti, jasno je da je Johnathan prije slikarstva studirao povijest umjetnosti i filozofiju estetike. Osim, naravno, samog slikarstva, ovog umjetnika tematski zanimaju neka od kompleksnijih pitanja suvremenog društva. I uvijek se osjeti jedna duhovna komponenta, koju ćete osjetiti i kada ovog umjetnika osobno upoznate.

64_Gadolinij.jpg
promo 

Na najnovijoj izložbi, u Tehničkom muzeju, izložena su djela generirana uz pomoć umjetne inteligencije te na njima Johnathan kombinira klasično slikarstvo, digitalnu umjetnost i kolaž te proširenu stvarnost. Rezultat je, dakle, spoj slučajnosti i umjetnikova rada, neočekivan, istodobno i kontroliran. I ukazuje ovim radovima, možda i nehotice, na ono što je, vjerujem, svima jasno. Ako umjetnik ima dodanu, i ljudsku i umjetničku vrijednost, a Johnathan Roberts ju ima, to je nešto što se neće moći nadomjestiti umjetnom inteligencijom.“

69_Tulij.jpg
promo 

Umjetnik i autor projekta Johnathan Roberts obrazložio je svoju motivaciju: „Ova je izložba vizualna odiseja koja posjetitelje poziva da se otisnu na putovanje svijetom kemijskih elemenata. Stapajući maštu s likovnim umijećem i najsuvremenijom tehnologijom rasvjetljavamo suštinsku ljepotu i značaj elemenata te tako pobuđujemo znatiželju i čuđenje u srcima i umovima publike. Od zavodljivog svjetlucanja zlata do bezvremenske snage željeza, svaki je rad vizualno dojmljiv i uzbudljiv izraz suštine elementa koji predstavlja. To je izložba koja izlazi izvan okvira konvencionalnih normi i slavi fuziju umjetnosti, tehnologije i znanosti. Svojom vizijom temeljenom na inovacijama i opredijeljenošću za osnaživanje obrazovanjem, izložba nas vodi na transformativno putovanje čiji je cilj redefinirati izložbeno okruženje i pobuditi novu strast za istraživanjima i otkrićima.“