Na tržištu suplemenata, u posljednjem se desetljeću posebno istaknuo kolagen. Njegova popularnost je toliko velika da se većina nas, barem u jednom trenutku, zapitala je li nam ovakva nadoknada potrebna? Vjerojatno ste također čuli za neke zdravstvene dobrobiti koje kolagen može imati. Ali, što je zapravo kolagen, kako djeluje i koja je vrsta kolagena najučinkovitija?

Kolagen je najzastupljeniji protein u ljudskom tijelu koji čini osnovni okvir naših tkiva i stanica. Ima vitalnu ulogu u održavanju strukturalnog integriteta kože, kostiju, vezivnog tkiva, tetiva i hrskavice.

Na godišnji gubitak kolagena utječe nekoliko čimbenika, prije svega dob. Naime, već od 25. godine života mijenja se ravnoteža u proizvodnji i razgradnji ovog proteina pa se godišnje gubi 1% ukupnog kolagena. Ovaj strukturni protein održava kožu čvrstom i zategnutom, a njegov gubitak pridonosi razvoju sitnih linija i bora, gubitku volumena i opuštenosti kože, a s druge strane, tu je i nepovoljni utjecaj na zglobove.

Njega kože
Shutterstock 

Postoji 29 različitih vrsta kolagena, među kojima se izdvajaju tri najvažnija:

  • Tip 1: nalazi se u koži, tetivama, kostima i vezivnom tkivu i čini 90% kolagena u tijelu
  • Tip 2: prisutan je u tkivu hrskavice i ključan je za zdravlje zglobova
  • Tip 3: nalazi se u koži, krvnim žilama, unutarnjim organima i mišićima

Uloga kolagena u organizmu

Njegova glavna uloga u vezivnom tkivu je da ga učini čvrstim i otpornim na istezanje. Također igra važnu ulogu u zdravlju zglobova i kostiju, omogućujući glatko i bezbolno kretanje. Kolagen je važan i za krvne žile, održavajući njihove stijenke elastičnima i stabilnima, a pridonosi i zdravlju kose i noktiju.

Njega kože
Shutterstock 

Kolagen kao dodatak prehrani

Mnogo je oblika kolagena dostupnih na tržištu, ali kako odabrati onaj pravi? Različiti izvori kolagena daju različite vrste kolagena. Dva najčešća proizvoda su riblji kolagen i goveđi kolagen.

Riblji kolagen

Riblji kolagen dobiva se iz ribljih ljuski i kostiju, uglavnom iz hladnovodnih riba poput bakalara ili grdobine. Ima male molekule i najsličniji je ljudskom kolagenu, što ga čini lako apsorbirajućim. Sadrži uglavnom kolagen tipa 1 i male količine kolagena tipa 3, što ga čini idealnim za poboljšanje elastičnosti i hidratacije kože, kose i noktiju.

Njega kože
Shutterstock 

Goveđi kolagen

Goveđi kolagen dobiva se iz kože, kostiju i tetiva goveda. Sadrži visok postotak kolagena tipa 1 i nizak postotak tipa 3, ali su molekule nešto veće, što smanjuje njegovu bioraspoloživost. No, ima jači pozitivan učinak na gustoću kostiju.

Odabir pravog kolagena ovisi o vašim specifičnim potrebama. Ako vam je cilj poboljšati hidrataciju i elastičnost kože, riblji kolagen je bolji izbor. Vidljivi rezultati mogu se očekivati ​​nakon 12 tjedana redovitog uzimanja oko 2,5 g. Goveđi kolagen je bolji za jačanje gustoće kostiju.

 Izvor: Elle.rs