Društvene mreže puno su više od zabave i mjesta koje potiče na prokrastinaciju, pto potvrđuju brojni kreativni uradci koji nas potiču na novo, posebno za sve one koji vole spajati putovanja, cool destinacije i dobru hranu. Oduševljeni jugom Italije, Sicilijom, i ove semo sezone pogled zadržali na odličnim pričama koje potvrđuju koliko volimo talijansku kuhinju ali prije svega koliko volimo rajčice, ovaj put s naglaskom na sušene rajčice koje obožavamo dodavati u brojna jela.

Pogled ne možemo skinuti niti s video formata koji otkrivaju kako se na toplom jugu proizvodi passata, domaći umak i pasta od rajčica, ali posebno oduševljavaju dvorišta i tradicionalna mjesta na kojima se u urednim redovima suše rajčice. Od keramičkih vrhova krovova do posebnih stalaka, ovom se metodom na jednostavan način daje nova vrijednost ukusnim domaćim rajčicama. Uz pomoć sunca i soli te vremena crvenim se plodovima oduzima vlaga, a čuva se njihova bogata aroma i bogati prirodni sastav nutrijenata. Jer tako su se nekada davno pospremale rajčice za duge zimske mjesece, a danas se tako priprema vrhunska delicija, okus kojem će svaki obožavatelj rajčica teško odoljeti.

Domaće, organski uzgojene te osušene rajčice iznenađuju i svojom tržišnom cijenom, što je jedan od motiva da se već ovih dana i sami odlučite na pripremu te zanimljive zimnice. Rajčice možete osušiti i na modernije načine - u dehidratoru ili pomoću topline od pećnice, ali izvorna metoda je, kažu, najbolja jer čuva i visoke vrijednosti vitamina A i C, beta-karotena i likopena. Sušene rajčice čuvaju se u staklenkama, papirnatim vrećicama, ali i uronjene u vrhunsko maslinovo ulje te začine kao što su lovor, bosiljak i origano.

Sušene rajčice Italija
Instagram @theitalyinsider 

Iskusni kažu da sam postupak nije težak i da jedino što vam je, osim vrhunskih plodova, potrebno jest vruće i suho vrijeme barem tri, četiri dana. Uberite ili nabavite zdrave rajčice sorte šljivar, poznate i kao pelate, ili talijansku sortu San Marzano. Osim toga, opskrbite se drvenim sanducima koje će vam poslužiti kao postolje za sušenje. Rajčice operite, osušite, prepolovite ih po dužini, očistite od koštica te slažite u jednom sloju na okrenute kašete. Malo ih posolite, po želji poparite te začinite svježim aromatičnim biljkama. Tijekom dana držite ih na suncu, a po noći ih sklonite u zatvoreni prostor i to ponavljajte tri do četiri dana ili dok rajčice ne potamne i smežuraju se. Odvojite vrijeme kako biste im rukom skinuli kožicu planirate li ih pospremiti u staklenke s maslinovim uljem, nekoliko listova bosiljka i češnjeva češnjaka.

Sušene rajčice Italija
Instagram @the_heart_of_sicily 

Ova delicija odličan je dodatak umacima, za pripremu tjestenine, kao dodatak sendvičima, za pripremu ukusne focaccie, kao dodatak siru ili namaz za bruskete. Klasično poslužene rajčice koje ćete čuvati na suhom prije korištenja dobro je nakratko omekšati u hladnoj vodi te ih potom usitniti te dodati jelima i uživati u punoći okusa i mirisa koji podsjećaju na ljeto, sunce i vrtove bogate plodovima. Neodoljivo, zar ne? 

Donosimo odlične recepte u kojima su sušene rajčice nezaobilazan dio doživljaja.


Pesto rosso

Sastojci:

80 g sušenih rajčica mariniranih u ulju
2 nasjeckana češnja češnjaka
2 žlice prženih pinjola
50 g feta sira
50 ml maslinova ulja
sol

Priprema:

Ocijedite sušene rajčice čuvane u ulju te ulje sačuvajte. Rajčice narežite na veće komade te ih zajedno s uljem, nasjeckanim češnjakom, dvije žlice prženih pinjola, fetom i maslinovim uljem miksajte dok ne dobijete kremu. Posolite po želji. Tako pripremljen crveni pesto možete čuvati na hladnom otprilike dva tjedna. Poslužite kao umak i začin za tjesteninu.

Salata sa sušenim rajčicama i špinatom

Sastojci:

500 g špinata
6 sušenih rajčica
crvena paprika
200 g tjestenine
100 g feta sira
2 žlice parmezana
sol, svježe mljeveni papar
3 žlice maslinova ulja

Priprema:

Tjesteninu skuhajte prema uputama na pakiranju. Papriku narežite na trakice, a sušenu rajčicu na veće komade. Špinat operite i dobro osušite. Na maslinovu ulju popržite papriku 2 do 3 minute, dodajte špinat, posolite, popaprite, promiješajte i maknite s vatre. U špinat umiješajte sušene rajčice, razmrvljenu fetu i ocijeđenu tjesteninu. Tjesteninu pospite parmezanom, maslinovim uljem i svježe mljevenim paprom.

Mediteranski kruh

Sastojci:

svježi kvasac (kocka)
1/2 žličice šećera
1 žličica soli
3 žlice maslinova ulja
400 g brašna
70 g crnih maslina bez koštica
40 g zelenih maslina bez koštica
70 g sušenih rajčica
30 g pinjola
1 bjelanjak
2 žličice ružmarina

Priprema:

Kvasac razmutite sa 200 ml mlake vode i šećerom. Brašno pomiješajte sa solju i uljem, dodajte razmućeni kvasac i umijesite glatko tijesto. Po potrebi dodajte brašna ili tekućine. Tijesto stavite u pobrašnjenu zdjelu da se diže 45 minuta. Masline i rajčice nasjeckajte pa ih zajedno s pinjolima umijesite u tijesto, od kojeg oblikujte dvije duguljaste štruce. Stavite ih na lim obložen papirom za pečenje, pokrijte krpom i ostavite da se dižu 20 minuta. Pećnicu zagrijte na 220 stupnjeva. Štruce zarežite nožem, premažite razmućenim bjelanjkom i pospite ružmarinom. Pecite ih 10 minuta, a zatim smanjite temperaturu te pecite još 20 - 25 minuta.